Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit retroactiv
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit retroactiv

Buna ziua,
O persoana a beneficiat de scutire la plata impozitului pe locuinta in calitate de URMAS al beneficiarului legii 189/2000, iar acum cateva zile i-a venit notificare de la SPIT Constanta ca are de platit impozit retroactiv pe cca 3 ani in urma. Este legal asa ceva?
Explicatia a fost ca in conformitate cu codul fiscal din 2016, sotia supravietuitoare nu mai beneficiaza de aceasta scutire. In plus aceasta plata retroactiva a venit si cu dobanzi penalizatoare, in conditiile in care persoana respectiva si-a platit in fiecare an impozitele in conformitate cu instiintarea sosita de la SPIT, deci practic, de buna credinta, se stia cu toate datoriile achitate.
Multumesc.
Serbanescu Florin, utilizator
Trebuie verificat daca urmasul beneficia si el de scutire, conform legii. Chiar daca Serviciul Public Finante Locale a sesizat cu intarziere, persoana respectiva este buna de plata.

Cel mult, poate contesta majorarile (dobanzi si penalitati) calculate.