avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere plangere/Impacare - falsificarea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere plangere/Impacare - falsificarea instrumentelor oficiale si folosirea instrumentelor false

Va salut pe toti!

Printr-o cerere de retragere a plangerii penale sau printr-o declaratie de impacare, se poate clasa un dosar penal privind falsificarea instrumentelor oficiale si folosirea instrumentelor false?

Mentionez ca
-nu exista inculpat inca in dosar, faptuitorul fiind audiat pana acum doar in calitate de suspect.
-persoana vatamata/partea civila este de acord cu solutionarea amiabila a cazului.

Ne intereseaza ca prin retragerea planerii sau prin impacare, actualul suspect sa nu fie judecat mai departe in instanta si sa nu ii fie inscrise aceste fapte in cazierul judiciar.

Astept raspunsurile voastre.
Numai ganduri bune
Cel mai recent răspuns: Sandor19 , utilizator 17:08, 14 August 2020
Nu este posibila retragerea plangerii/impacarea in cazul acestor infractiuni.
Pentru aceste fapte este posibila confirmarea renuntarii la urmarirea penala?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punerea in miscare a actiunii penale mezgageza mezgageza ce inseamna ca s-a pus in miscare actiunea penala? ca din suspect am devenit invinuit? inseamna ca n-am nici o sansa sa nu ajung la judecata? (vezi toată discuția)
Fals in declaratii la politist aidu aidu Am citit declaratia data de faptuitor (persoana impotriva careia am formulat plangere penala pt inselaciune) organelor de cercetare. In acea declaratie a ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! În urma cu o luna fiul meu de 17 ani a avut un încident ... Anahi Anahi Bună ziua! În urma cu o luna fiul meu de 17 ani a avut un încident în strada cu un alt băiat de 18 ani. Fiul meu s-a îndreptat spre el pentru ca celalalt ... (vezi toată discuția)