Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere plangere/Impacare - falsificarea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere plangere/Impacare - falsificarea instrumentelor oficiale si folosirea instrumentelor false

Va salut pe toti!

Printr-o cerere de retragere a plangerii penale sau printr-o declaratie de impacare, se poate clasa un dosar penal privind falsificarea instrumentelor oficiale si folosirea instrumentelor false?

Mentionez ca
-nu exista inculpat inca in dosar, faptuitorul fiind audiat pana acum doar in calitate de suspect.
-persoana vatamata/partea civila este de acord cu solutionarea amiabila a cazului.

Ne intereseaza ca prin retragerea planerii sau prin impacare, actualul suspect sa nu fie judecat mai departe in instanta si sa nu ii fie inscrise aceste fapte in cazierul judiciar.

Astept raspunsurile voastre.
Numai ganduri bune
Nu este posibila retragerea plangerii/impacarea in cazul acestor infractiuni.
Pentru aceste fapte este posibila confirmarea renuntarii la urmarirea penala?