avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie 25% sot supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie 25% sot supravietuitor

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de cusnumul de 25% din pensia sotului decedat. Mentionez ca sunt pensionara, am 65 ani, iar sotule decedat din 2004.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:27, 2 Februarie 2020
Nu a intrat in vigoare aceasta prevedere legala.
Ajutorul pentru sotul supravietuitor
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor sot supravietuitor - lege noua silviu1958 silviu1958 Conform noii legi a pensiilor, sotul supravietuitor are dreptul la un ajutor ce reprezinta 25% din pensia sotului decedat. Sotia mea a decedat la varsta de 50 ... (vezi toată discuția)
Ajutor pentru sotul supravietuitor simo eva simo eva Buna ziua! Am si eu o intrebare. Sunt pensionara ,am iesit la pensie cu stagiul cmplet de cotizare si am o pensie de 670 de lei. Sotul a decedat in februarie ... (vezi toată discuția)
Ajutor pentru sotul supravietuitor - noua lege a pensiilor CoraMaria CoraMaria Sotul meu a decedat in 2015 si avea o pensie de 2220lei. Eu am o pensie de 1750lei. Pot beneficia de ajutorul pentru sotul supravietuitor? Acest ajutor se da ... (vezi toată discuția)