avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus autovehicul radiat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus autovehicul radiat

Buna ziua,

Am condus un autovehicul radiat cu buna stiinta si prins in flagrant.

Nu am antecendente penale.

Nemaiavand de-a face cu justitia nu stiu ce anume mi se poate intampla, stiu ca conform codului penal pot face inchisoare de la unu la trei ani, dar mai mult de atat n-am idee.

Ce sfaturi imi dati ? Cu avocat, fara, ce pot sa fac sa minimizez consecintele ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fapta savarsita de dvs se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 ani sau cu amenda penala.
Daca veti fi trimis in judecata, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Este posibil, in functie de apararea exercitata, daca procurorul constata in faza de up ca nu exista un interes public in urmarirea faptei, sa dispuna renuntarea la up.
Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! in urma cu câteva săptămâni am mers cu o motocicleta ... Stefansb Stefansb Buna ziua! In urma cu câteva săptămâni am mers cu o motocicleta (ne știind că nu am voie)mai mare cu 25cc decât trebuie și am fost oprit de poliție ... (vezi toată discuția)
Conducerea fara permis Aln22 Aln22 Buna ziua, acum ceva timp vre-o 6 luni, am fost prins conducand 1 autovehicul pe 1 drum Public, fara a detine nici-o categorie de permis, stiu ca se ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, pe data de 4.12.2020 am lovit o masina parcata neavand ... Andreiu23122002 Andreiu23122002 Buna ziua, pe data de 4.12.2020 am lovit o masina parcata neavand permis de conducere. Am fost chemat la accidente usoare dupa care am fost dus la DRPCIV ... (vezi toată discuția)