Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus autovehicul radiat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus autovehicul radiat

Buna ziua,

Am condus un autovehicul radiat cu buna stiinta si prins in flagrant.

Nu am antecendente penale.

Nemaiavand de-a face cu justitia nu stiu ce anume mi se poate intampla, stiu ca conform codului penal pot face inchisoare de la unu la trei ani, dar mai mult de atat n-am idee.

Ce sfaturi imi dati ? Cu avocat, fara, ce pot sa fac sa minimizez consecintele ?
Fapta savarsita de dvs se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 ani sau cu amenda penala.
Daca veti fi trimis in judecata, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Este posibil, in functie de apararea exercitata, daca procurorul constata in faza de up ca nu exista un interes public in urmarirea faptei, sa dispuna renuntarea la up.
Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.