avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea fara permis

Buna ziua, acum ceva timp vre-o 6 luni, am fost prins conducand 1 autovehicul pe 1 drum Public, fara a detine nici-o categorie de permis,
stiu ca se pedepseste cu inchisoarea de la 1 la 5 ani,
am cazierul curat, nu am avut nici-o abatere in trecut,
acuma sunt chemat la politie, sectia cercetari penale cu 1 avocat.
intrebarea mea este, la ce sa ma astept, o sa imi dea cu suspendare, cat o sa imi dea, o sa imi dea cu executare ?
sa ma prezit cu 1 avocat, sau as putea sa ma apar si singur ?
Multumesc anticipat
Deocamdata sunteti chemat sa dati o declaratie.
Dupa finalizarea cercetarilor, procurorul care supravegheaza urmarirea penala va trimite in judecata dosarul, sau nu. Probabil ca da. Doar dupa ce se va judeca veti afla solutia. De principiu amanarea aplicarii pedepsei sau suspendare sub supraveghere.
Daca doriti sa va angajati avocat sau nu, este alegerea dvs.
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Ca sa aveti sanse la o individualizare favorabila a pedepsei e recomandat sa va angajati un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducere cu permisul suspendat Marianph28 Marianph28 Am o întrebare am fost oprit de un echipaj de politie și aveam permisul suspendat pentru cumululul a 16 puncte de penalizare (1 lună) aveam dovada ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru conducere cu permisul suspendat si dovada expirata Norbert.Kovacs Norbert.Kovacs Salutare, in data de 18.11.2018 am fost surprins conducand masina fara permis de conducere si cu dovada expirata, eu am primit o instintare ca in data de ... (vezi toată discuția)
Un raspuns urgent Buna ziua acum 1an si 3luni am fost oprita pentru numere rosi expirate de 2luni misa facut dosar penal si sunt trimisa in judecata la ce pot sa ma astept va ... (vezi toată discuția)