avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, pe data de 4.12.2020 am lovit o masina ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, pe data de 4.12.2020 am lovit o masina parcata neavand ...

Buna ziua, pe data de 4.12.2020 am lovit o masina parcata neavand permis de conducere. Am fost chemat la accidente usoare dupa care am fost dus la DRPCIV pentru cercetarea penala. Din ce am inteles fapta mea s-ar incadra pentru amenda penala. Intre timp vreau sa sustin examenul auto in vederea obtinerii permisului. Din ce am inteles acesta ar urma sa fie anulat daca voi avea o condamnare definitiva. Dar comisarul de la cercetare penala mi-au spus ca ar mai fi 2 posibilitati pentru a nu imi anula permisul. Daca m-ar putea ajuta cineva cu mai multe informatii ar fi perfect
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fapta dvs se incadreaza la art. 335 alin. 1 Cod Penal, care se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani, exclus amenda penala.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat definitiv, permisul obţinut în perioada în care erati cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, se anuleaza.
In cazul in care se dispune renuntare la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei, ramaneti cu permisul.
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2020
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Tin sa precizez ca avariile nu au fost mari, este vorba de cateva zgarieturi. Am vorbit si cu pagubitul si am cazut la pace. Singura problema ramane permisul.
Va deranjez cu o intrebare. Pentru fapta facuta voi fi chemat la tribunal sau voi fi judecat in lipsa?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Fapta dvs se incadreaza la art. 335 alin. 1 Cod Penal, care se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani, exclus amenda penala.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat definitiv, permisul obţinut în perioada în care erati cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, se anuleaza.
In cazul in care se dispune renuntare la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei, ramaneti cu permisul.
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.


Prima faza a procesului penal este urmarirea penala. Veti fi citat de organul de up.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis yoane yoane buna seara am fost prins conducand un smart fortwo cu categoria b1 si mi sa retinut permisul si intocmit dosar penal cat dureaza pana imi pot recupera ... (vezi toată discuția)
Prins conducand fara permis ku990 ku990 Am fost prins conducand fara permis, am fost eu si un prieten cu permis cand am fost oprit de politie . M-am inteles cat de cat bine cu politisti, m-au pus sa ... (vezi toată discuția)
Conducere cu permisul suspendat Marianph28 Marianph28 Am o întrebare am fost oprit de un echipaj de politie și aveam permisul suspendat pentru cumululul a 16 puncte de penalizare (1 lună) aveam dovada ... (vezi toată discuția)