Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, pe data de 4.12.2020 am lovit o masina ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, pe data de 4.12.2020 am lovit o masina parcata neavand ...

Buna ziua, pe data de 4.12.2020 am lovit o masina parcata neavand permis de conducere. Am fost chemat la accidente usoare dupa care am fost dus la DRPCIV pentru cercetarea penala. Din ce am inteles fapta mea s-ar incadra pentru amenda penala. Intre timp vreau sa sustin examenul auto in vederea obtinerii permisului. Din ce am inteles acesta ar urma sa fie anulat daca voi avea o condamnare definitiva. Dar comisarul de la cercetare penala mi-au spus ca ar mai fi 2 posibilitati pentru a nu imi anula permisul. Daca m-ar putea ajuta cineva cu mai multe informatii ar fi perfect
Fapta dvs se incadreaza la art. 335 alin. 1 Cod Penal, care se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani, exclus amenda penala.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat definitiv, permisul obţinut în perioada în care erati cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, se anuleaza.
In cazul in care se dispune renuntare la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei, ramaneti cu permisul.
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Tin sa precizez ca avariile nu au fost mari, este vorba de cateva zgarieturi. Am vorbit si cu pagubitul si am cazut la pace. Singura problema ramane permisul.
Va deranjez cu o intrebare. Pentru fapta facuta voi fi chemat la tribunal sau voi fi judecat in lipsa?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Fapta dvs se incadreaza la art. 335 alin. 1 Cod Penal, care se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani, exclus amenda penala.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat definitiv, permisul obţinut în perioada în care erati cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, se anuleaza.
In cazul in care se dispune renuntare la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei, ramaneti cu permisul.
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.

Prima faza a procesului penal este urmarirea penala. Veti fi citat de organul de up.