Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Certificat de actionar, si certificat de investitor
Discuție deschisă în Bursa de valori

Certificat de actionar, si certificat de investitor

Buna !

Am si eu 2 intrebari majore, am gasit 2 Certificate de actionar, unul al sotiei si altul al soacrei (care nu mai este), la doua companii din Brasov.....ce mai pot face cu ele? Daca firma mai exista, trebuie sa fi fost ceva dividende, sau unde pot afla ceva informatii???

Si a dua intrebare Tot asa am descoperit 2 certificate de investitor de la SAFI, cum pot gasii ceva informatii, sau ce pot face cu ele?

Va multumesc anticipat pentru ajutor
Pentru amandoua intrebarile va sfatuiesc sa va luati informatiile din locul unde sunt centralizate toate actiunile si anume la Depozitarul central.

In privinta certificatului de actionar al raposatei soacre va trebuie un extras de cont de la Depozitarul central (pe baza certificatului de deces). In cazul in care considerati ca valoarea acestor actiuni este suficient de mare ca sa va intereseze, il puteti introduce in masa succesorala (extrasul de cont) sau daca ati facut deja succesiunea puteti merge la acelasi notar sa va faca o anexa la certificatul de mostenitor avand ca obiect tocmai valoarea acestor actiuni.

[ link extern ]
elga50, moderator