avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Certificat de expertiza medicala accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Certificat de expertiza medicala accident rutier

Buna ziua,săptămâna trecută am fost accidentată pe trecerea de pietoni ,a venit ambulanta ,poliția după investigații la spital la urgenta nu am avut fracturi,am contuzii și entorse la glezne,m a durut foarte tare mana stângă nu o puteam ridica,la spital mi au făcut radiografie,a doua zi am mers la medicul de familie și m a trimis la ecografie de părți moi din care a rezultat că am mușchiul brațului rupt.Urmatoarea zi adică a 3 a după accident am fost la medicină legală pt certificat si nu a vrut sa mi ia în considerare rezultatul de la ecografia de mușchi ,mi a aruncat hârtia in fata pe motiv că nu înțelege ce a scris medicul și mi a scris in certificat că am contractura de mușchi ,cu toate că aveam și poza in care se vede ruptura muscularaAm fost din nou la IML și mi au spus că nu se mai poate elibera un alt certificat.Ce pot sa fac in acest caz?Multumesc
Cel mai recent răspuns: Monica_tm , utilizator 18:49, 5 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar trebui sa incercati sa solicitati la politie in scris sa se efectueze un raport de constatare medico-legala.
Este insa necesar sa rezolvati clar si cu actele medicale.
Poate ar fi bine sa mergeti la medicul care v-a scris acel bilet.
Este cam ciudat ca medicul legist nu a inteles scrisul medicului pentru ca ei inteleg scrisul...sau cel putin isi dau seama ceea ce este scris...
Mulțumesc pt răspuns,am fost din nou la medic și mi a refăcut documentele medicale cu toate că era foarte clar.Maine o sa depun la politie cerere
Puteti contesta certificatul emis de medicul legist din teritoriu la IML central, anexand radiografia.
Am făcut plângere la poliție sa ceară expertiza.Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Medicina legala ContSters139791 ContSters139791 buna ziua am o intrebare in urma unui accident victima a fost diagnosticata la spital cu escoriatii gamba stanga si contuzie cu escoriatii genunchi drept ... (vezi toată discuția)
Concediu medical accident rutier usor Anduzameduza Anduzameduza Buna ziua! In urma cu o saptamana am fost implicata intr-un accident rutier, un sofer nu s-a asigurat la iesire din parcare, eu coboram dintr-o alta masina si ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza numarul de zile de ingrijiri medicale taticu100 taticu100 Partea vatamata primeste ,de ex., un certificat medical de 16-18 zile ingrijiri medicale . Vatamarile sunt diverse,astfel ca pentru una medicul legist poate ... (vezi toată discuția)