Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agresor condamnat(cu executare), obligat la plata ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agresor condamnat(cu executare), obligat la plata daune fizice si morale. Cum plateste daunele?

O prietena f buna a fost agresata intr-o seara, acum cca 1,5 ani, vatamare corporala, talharie, s.a. Agresorul, prins si judecat(abia iesise din “facultate”, cu legea cea noua), condamnat cu executare, plus obligat la plata daune fizice si morale(ceva de genul acesta). Hotararea judecatoreasca este definitiva.

Intrebarea de baza pe care si-o pune aceasta prietena este: cum ar putea intra in posesia platii daunei respective, la care, prin hotarare judecatoreasca definitiva a fost obligat individul, stiind ca acesta nu are proprietati sau alte bunuri pe numele sau?

Multumesc.

P.S. Rog daca am gresit aria, sa se mute in locul cel mai potrivit. Multumesc.
ACAD, utilizator
Daca individul este insolvabil nu veti obtine banii.