Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare - cum se acordă liber?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare - cum se acordă liber?

Bună seara !
Vă prezint următoarea situație :
- o colegă din instituția noastră publică are de luat mai multe zile libere.
Nu se știe exact cum se vor lua acele zile libere .

Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns :
- colega va trebui să facă o cerere în care să spună cum vrea ca angajatorul să îi dea zilele libere ?
sau
- angajatorul va face un grafic și va aproba zilele libere după acel grafic ?
Din practica : se depune o cerere prin care se solicita compensarea cu ore libere platite in data de ...................... a muncii suplimentare efectuate in zilele ....
Dar în cazul în care colegul nu a depus o asemenea Cerere
cum se procedează corect ?
Angajatorul ar putea să îi ceară acest lucru,
ținând cont că în Codul muncii angajatorul este obligat să îi acorde salariatului acele zile
în termen de cel mult 60 de zile ?
Procedura - modul , cand etc. - de acordarea orele libere platite , ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern ori intr-o procedura operationala la nivel de institutie.
Prin urmare, verificati daca este posibil ceea ce doriti dvs.
Nu există nimic în contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern.
Nu există nici o procedura operationala la nivel de institutie.

În acest caz, nu ne putem ajuta de nimic ?