avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... un bun cedat la partaj ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

un bun cedat la partaj ?

Dupa divort la partaj mi-a sotul a cedat partea lui de apartament casatorindu-ne din nou mai are dreptul la partea cedata de apartament ?
Nu ,va avea dreptul la o cotă parte doar în cazul in care decedați înaintea dansului.
Stimata doamna,

Odata ce ati efectuat partajul in mod voluntar, acest act nu poate fi desfiintat.

In cazul in care va recasatoriti, in ipoteza in care survine decesul dvs, cota -parte din dreptul de proprietate este transmisa si sotului supravietuitor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj ioan grigore ripa ioan grigore ripa Tatal decedat din 1996...mama in viata.Cei doi au dobindit impreuna un apartament in care au trait impreuna cu cei 4 copii.Mama divorteaza..iar apartamentul ... (vezi toată discuția)
Dreptul familiei Viorel Namesnic Viorel Namesnic Buna, am asa o situatie si poate ma puteti ajuta. Sunt singurul copil la parinti, care au divortat cand aveam eu 2 ani,acum am 24. Intre timp, tatal meu s-a ... (vezi toată discuția)
Drept civil juna juna Sunt casatorita a doua oara, de 13 ani. Am un copil din prima casatorie, care este mostenitor pe 50% din ap in care locuim, cealalta jumatate este a mea ... (vezi toată discuția)