Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Contestare raport evaluare 2019
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Contestare raport evaluare 2019

Buna ziua. Sunt functionar public la o institutie. In data de 05.02.2020 mi-s-a adus la cunostinta raportul de evaluare avand calificativul bine. As dori sa-l contest. Care este procedura in contencios administrativ, termenul legal de depunere a dosarului? pentru ca la institutie nu se poate face nimic. Multumesc!
Funcționarii publici nemulțumiți de evaluarea comunicată o pot contesta, în cadrul procedurii de evaluare, la conducătorul autorității sau instituției publice, în termen de 5 zile lucrătoare de la luarea la cunoștință.

Conducătorul autorității sau instituției publice soluționează contestația pe baza raportului de evaluare și a referatelor întocmite de către funcționarul public evaluat, de către evaluator și de către contrasemnatar, în termen de 10 zile lucrătoare de la data expirării termenului de depunere a contestației.

Pe baza documentelor prevăzute mai sus, conducătorul autorității sau instituției publice respinge motivat contestația sau o admite, caz în care modifică raportul de evaluare în mod corespunzător. Rezultatul contestației se comunică funcționarului public în termen de 5 zile lucrătoare de la soluționarea acesteia.

Funcționarul public nemulțumit de rezultatul evaluării performanțelor profesionale individuale se poate adresa instanței de contencios administrativ, în condițiile legii.