Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata, nelamurire
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata, nelamurire

Buna ziua,

Sunt nascuta in Mai 1955, am o vechime in munca de 36 ani neintrerupt. (In mai 2010 voi implini 36 ani si 6 luni vechime in munca neintrerupta.)
Va rog sa imi spuneti cand pot iesi la pensie anticipat partial?:">
Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu Mai 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu Mai 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.

Va multumesc pentru raspuns!
Imi puteti spune cand se depune dosarul de pensionare?(inainte sau dupa indeplinerea varstei?)
Cererea pentru acordarea pensiei insotita de acte se depune intotdeauna imediat dupa implinirea varstei standard de pensionare, niciodata inainte.

Consier juridic,
Gabriela Pintea