avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata, nelamurire
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata, nelamurire

Buna ziua,

Sunt nascuta in Mai 1955, am o vechime in munca de 36 ani neintrerupt. (In mai 2010 voi implini 36 ani si 6 luni vechime in munca neintrerupta.)
Va rog sa imi spuneti cand pot iesi la pensie anticipat partial?:">
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:00, 9 Decembrie 2009
Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu Mai 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu Mai 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.


Va multumesc pentru raspuns!
Imi puteti spune cand se depune dosarul de pensionare?(inainte sau dupa indeplinerea varstei?)
Cererea pentru acordarea pensiei insotita de acte se depune intotdeauna imediat dupa implinirea varstei standard de pensionare, niciodata inainte.

Consier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand am dreptul sa ies la pensie? paunlaura paunlaura Am vechime in munca 32 ani, am grupa a IIa de munca pentru 19 ani 11 luni si 28 zile, sunt nascuta in mai 1955, nu beneficiez de venituri de doi ani. Vreau sa ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial samybv2007 samybv2007 Buna ziua, Numele meu este Agafia, am 54 de ani sunt educatoare, Sunt nascuta pe 23 august 1955, am o vechime in munca de 35 de ani, iar in invatamant de 32 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala ContSters99595 ContSters99595 Buna ziua, Ma numesc Adina , sunt nascuta in mai 1955 si am vechime in munca de 33 ani (durata de cotizare). Din cauza restrangerii activitatii am fost ... (vezi toată discuția)