Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva intracomunitar

Buna seara
Doresc sa cumpar un utilaj agricol adus de dincolo nou prin leasing
Eu sint pfa neplatitor de tva.Cel care aduce utilajul mi a spus ca trebuie sa cer sa devin platitor de tva la ANAF ca daca nu trebuie sa platesc si tva la utilaj.
va rog sa ma lamuriti cum este cu TVA la marfa de dincolo ,si daca eu platesc sau nu tva la acel utilaj ?
multumesc
george-neagu, moderator
Cel mai avantajos este sa va inregistrati platitor de TVA in relatiile cu ceilalti parteneri din UE ca sa nu platiti acolo TVA la achizitie, pentru ca oricum platiti in Romania.

Bineinteles, puteti recupera TVA de dincolo, dar mai complicat.
Revin
intre timp am devenit platitor de tva,am achizitionat utilajul mi sa facturat in Euro fara tva.
Am mai facut o vinzare in Germania tot facturare in euro cu 0 TVA-taxare inversa.
Va rog frumos sa mi spuneti ce declaratii depun la anaf
multumesc
D390, in plus fata de celelalte declaratii pe care le depuneti in mod normal.
Multumesc