avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva intracomunitar

Buna seara
Doresc sa cumpar un utilaj agricol adus de dincolo nou prin leasing
Eu sint pfa neplatitor de tva.Cel care aduce utilajul mi a spus ca trebuie sa cer sa devin platitor de tva la ANAF ca daca nu trebuie sa platesc si tva la utilaj.
va rog sa ma lamuriti cum este cu TVA la marfa de dincolo ,si daca eu platesc sau nu tva la acel utilaj ?
multumesc
Ultima modificare: Joi, 6 Februarie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: crisrian , utilizator 06:02, 29 Aprilie 2020
Cel mai avantajos este sa va inregistrati platitor de TVA in relatiile cu ceilalti parteneri din UE ca sa nu platiti acolo TVA la achizitie, pentru ca oricum platiti in Romania.

Bineinteles, puteti recupera TVA de dincolo, dar mai complicat.
Revin
intre timp am devenit platitor de tva,am achizitionat utilajul mi sa facturat in Euro fara tva.
Am mai facut o vinzare in Germania tot facturare in euro cu 0 TVA-taxare inversa.
Va rog frumos sa mi spuneti ce declaratii depun la anaf
multumesc
D390, in plus fata de celelalte declaratii pe care le depuneti in mod normal.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie marfa din import alinafay_bv alinafay_bv Buna ziua, s-a participat la o expozitie in Italia , de unde s-a achizitionat de la alti participanti cu factura marfa. Am si factura de la un partener din ... (vezi toată discuția)
Trecere de la societate neplatitoare tva la societate platitoare de tva Tdorneanu Tdorneanu Buna ziua, Am o firma care e neplatitoare de TVA cu activitati comerciale de consultanta. Vreau sa dezvolt aceasta firma astfel incat sa cumpar din spatiul ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara autocar mercedes folosit loredanaalina loredanaalina Buna ziua, daca o societate din Romania platitoare de tva cumpara din Italia un autocar Mercedes Vito uzat, ca sa transporte marfa cu el (obiectul ... (vezi toată discuția)