Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transfer bancar in strainatate din vanzarea locuintei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transfer bancar in strainatate din vanzarea locuintei

Mama mea este proprietara unui apartament in Romania si locuieste in SUA. Doreste sa vanda apartamentul si banii obtinuti sa ii transfere in SUA. Transferul bancar trebuie efectuat intr-un cont pe numele mamei sau poate fi in orice alt cont? Va multumesc.
Trebuie sa fie in contul mamei, pentru ca mama este vanzatorul
Art. 1475 Cod Civil:
Persoanele care pot primi plata
Plata trebuie făcută creditorului, reprezentantului său, legal sau convenţional, persoanei indicate de acesta ori persoanei autorizate de instanţă să o primească.

Cata vreme contractul stipuleaza ca vanzatorul este de acord ca pretul sa fie achitat in contul unei alte persoane (cu indicarea nr cont, a codului BIC/SWIFT si a titularului contului) plata este valabil efectuata.
Va multumesc mult!
Va multumesc pentru raspuns.