Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martor proces civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martor proces civil

Buna ziua!
Daca un martor chemat la un proces civil nu se poate prezenta in ziua procesului (data nestabilita, inca, la chemarea martorului), din varii motive, ce i se poate intampla?
Este amendat, se aduce cu mandat, etc., sau se poate prezenta, prin solicitare, la infatisarea stabilita ulterior?
Buna ziua,
1. Daca motivul este intemeiat atunci se da inca un termen
2. Daca nu este un motiv bine intemeiat atunci poate fi amendat . REPET, POATE FI AMENDAT dar nu SIGUR va fi amendat.
3. Daca se considera ca sfideaza instanta atunci se poate dispune aducerea cu mandat si si amendarea.