Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare notariala
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare notariala

Buna seara!
Tatal meu impreuna cu unchiul meu au vandut 2 loturi invecinate, mostenite de la tatal lor (bunicul meu) unei rude in anul 2001.
Toate bune, insa tatal meu anul trecut a cerut un certificat de informare de la OCPI Slatina, si a vazut ca terenul nu este inscris in cartea funciara. Ulterior a fost la Primarie unde, stupoare, terenurile erau pe ROL-ul lui (fratele a murit in 2010).
Intrebare: Tatal meu a platit impozitul pt. terenul respectiv din 2001 pana in prezent?
Cum s-a ajuns aici, de ce terenul nu este inscris in evidentele de cadastru si/sau carte funciara? La vanzare, cine trebuia sa "inscrie" terenul la Primarie, si cum s-a vandut terenul fara cadastru?
Mentionez ca tatal meu si nici unchiul nu au luat nici un ban in urma vanzarii; la insistentele unchiului, acesta a facut "cadou" terenul acestei rude.

Scuzati greselile de exprimare si va multumesc anticipat.
LiviuNeaguIon, utilizator
``Tatal meu impreuna cu unchiul meu au vandut 2 loturi invecinate`` Ce acte au stat la baza vanzarii? Pana in 2011 cred se mai incheiau contracte de vanzare-cumparare la notar cu titlu, fara cadastru. Dar daca vorbim doar de un contract de mana sau vanzare doar ``pe vorba`` aveti 2 variante.
1. Actiune in instanta.
2. Sa faceti mostenirea dupa unchi, sa intabulati si dupa aceea sa vindeti la notar legal. Asta ar presupune sa fiti in relatii bune cu ruda respectiva si sa aiba incredere.
Ruda respectiva spune ca a fost cu tata si cu unchiul meu la notar si are act notarial, deci nu a fost contract de mana.
Mostenirea dupa unchi a fost facuta in 2010 cand a murit acesta, tatal meu fiind unic mostenitor.
Incerc sa ma lamuresc putin cu problema, fiind inginer, nu-mi este clar de ce lotul era in ocombrie la Primarie pe ROL-ul tatalui meu.
Tatal meu a decedat pe 4 dec.
Odihneasca-se in pace!

Vladislav20 a scris:

``Tatal meu impreuna cu unchiul meu au vandut 2 loturi invecinate`` Ce acte au stat la baza vanzarii? Pana in 2011 cred se mai incheiau contracte de vanzare-cumparare la notar cu titlu, fara cadastru. Dar daca vorbim doar de un contract de mana sau vanzare doar ``pe vorba`` aveti 2 variante.
1. Actiune in instanta.
2. Sa faceti mostenirea dupa unchi, sa intabulati si dupa aceea sa vindeti la notar legal. Asta ar presupune sa fiti in relatii bune cu ruda respectiva si sa aiba incredere.

LiviuNeaguIon, utilizator
Daca are act notarial dar nu exista intabulare cel mai posibil lucru este ca s-a efectuat un act de vanzare-cumparare cu titlul. Cu actul notarial si titlul legalizat ruda respectiva se poate intabula. Dar prima si prima oara cu actul respectiv trebuie sa mergeti la primarie sa stergeti rolul fiscal de pe tata si sa il inscrieti pe ruda care a cumparat.
Actul a fost intocmit in 2001.
Se poate face act notarial fara acte cadastrale si inscriere in cartea funciara?
Incerc sa-mi dau seama de faptul daca, cu rea credinta, tatal meu a fost facut sa plateasca 19 ani, impozit la acea suprafata.
Da, cu siguranta voi consulta un avocat, avand toate actele respective.

Vladislav20 a scris:

Daca are act notarial dar nu exista intabulare cel mai posibil lucru este ca s-a efectuat un act de vanzare-cumparare cu titlul. Cu actul notarial si titlul legalizat ruda respectiva se poate intabula. Dar prima si prima oara cu actul respectiv trebuie sa mergeti la primarie sa stergeti rolul fiscal de pe tata si sa il inscrieti pe ruda care a cumparat.

LiviuNeaguIon, utilizator

``Se poate face act notarial fara acte cadastrale si inscriere in cartea funciara?``

ACUM nu se poate. Dar pana in anul 2011 aproximativ nu stiu sigur, notarii faceau acte de vanzare cumparare doar cu titlul de proprietate. Tatal dumneavoastra nu cred ca a fost facut cu rea credinta sa plateasca impozit. Dansul poate pur si simplu nu a stiut ca trebuie sa anunte vanzarea la primarie. Foarte multi uita de acest aspect, sunt si cazuri cand pentru aceeasi teren platesc impozit 2 persoane. Oamenii cred ca totul este electronic si sunt stersi automat, dar nu este cazul... Trebuie sa mergeti si sa anuntati faptul cand vindeti/cumparati ceva.