Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua.Promisiune bilaterală de vânzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua.Promisiune bilaterală de vânzare cumpărare. In anul 2011 tatăl meu a vândut un teren extravilan ...

Bună ziua. In anul 2011 tatăl meu a vândut un teren extravilan cu promisiunea bilaterală de vânzare cumpărare și a încasat banii pe acel teren. Titlu de proprietate al terenului l-a înmânat promitentului cumpărător. În anul 2021 i s-a reținut din pensie contravaloarea impozitului pe respectivul teren. La primărie terenul este tot pe numele lui. Terenul nu are cadastrul făcut și nu este intabulat în cartea funciara. Plătește în continuare impozitul pe teren.. În promisiunea de vânzare cumpărare imputerniceste pe cumpărător să facă actul de vânzare cumpărare și cadastru și intabulare în cartea funciara, lucru care nu s-a întâmplat. Din anul 2011 și până în prezent impozitul este plătit la primărie de tatăl meu. Cum se poate anula acea promisiune de vanzare cumpărare? Dacă nu mai are titlul original de proprietate mai este proprietar al terenului?În toți acești ani cumpărătorul a folosit terenul. Promisiunea de vânzare cumpărare sa făcut la notar dar fără un termen anume. Ce trebuie făcut în continuare? Vă mulțumesc anticipat.
Daca promitentul cumparator nu avea posedia terenului aveati o sansa in plus.Mergeti la un av cu actele,soluțiile se dau cu actele in fata,in urma unor discutii etc.