Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzătorul imi cere actele proprietății pe care am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzătorul imi cere actele proprietății pe care am cumparat-o

Buna ziua. Acum 8 ani am cumparat de la bunica mea,prin contract de vanzare-cumparare cu uzufruct locuinta si terenurile ei! De vreo 3 ani,mama sa mutat si locuiește cu bunica,ca sa o poata întreține asa cum trebuie,între timp am construit si o anexă cu bucătărie,baie ,cămară,ca sa beneficieze de toate condițiile. În urma unor neînțelegeri,sau discuții dintre cele doua,bunica acum imi cere sa ii duc ei actele proprietatilor,cf-urile,contractul facut si toate actele proprietăților. Am refuzat să ii ducem actele,deoarece acum este proprietatea noastră,bunica ne-a facut reclamație și am fost căutați acasa de poliție,însă nu eram acasa atunci. Intrebarea mea este,daca poate sa strice contractul de vanzare-cumparare,sau ce se poate intampla ,cu ce motiv ne cere să ii dam actele! ,si daca refuzăm,putem păți ceva din punct de vedere legal?urmează să mergem la poliție,sa stam de vorba cu ei ,însă vreau sa fiu pregătită pentru orice eventualitate! Multumesc mult de răspunsuri
Anisoaraany, utilizator
Buna ziua, daca contractul de vanzare cumparare este cu clauza de intretinere se poate cere anularea, dar trebuie sa faca dovada ca nu respectati clauzele din contract, iar daca este un contract pentru carea sa platit o suma oarecare nu se mai poate cere anularea, dar în ambele situatii nulitatea unui act nu se cere la politie si doar la judecatorie unde se administraza probe si judecatorul hotaraste.
Zermat, utilizator