Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiu de cotizare pentru pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiu de cotizare pentru pensie

Cei 4 ani de facultate, un an de master si 9 luni de somaj constituie vechime in munca pentru pensie ? ( ar fi 5 ani si 9 luni de vechime in munca ) Am inteles ca sunt cazuri in care somajul inseamna doar stagiu de cotizare, si nu vechime in munca.
soricelul1600, utilizator
Niciuna din perioadele mentionate nu constituie vechime in munca...

Facultatea la zi si nu masterul constituie stagiu de cotizare asimilat pentru: pensia pentru limita de vârstă, pensia de invaliditate şi pensia de urmaş.

Numai perioada de somaj pana la 01.03.2002 constituie vechime in munca. Dupa aceasta data, perioada de somaj nu constituie vechime in munca , ci de stagiu de cotizare la pensie