Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul vechime pensie.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul vechime pensie.

Buna ziua, perioada facultății se considera vechime pentru calculul pensie de limita de vârstă?
Mulțumesc.
cornel_badea, utilizator
Nu se consideră vechime facultatea, ci doar stagiu de cotizare, și se ia în considerare numai la pensie de limită de vârstă.
Perioada facultatii la zi nu constituie vechime in munca, ci perioadă asimilată stagiului de cotizare la pensie.

Se ia in considerare numai la calculul stagiului de cotizare pentru pensie la limita de varsta ,de invaliditate sau de urmas.
Cornel Vasile, Consilier juridic