avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul vechime pensie.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul vechime pensie.

Buna ziua, perioada facultății se considera vechime pentru calculul pensie de limita de vârstă?
Mulțumesc.
Ultima modificare: Luni, 18 Septembrie 2023
cornel_badea, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:10, 19 Septembrie 2023
Nu se consideră vechime facultatea, ci doar stagiu de cotizare, și se ia în considerare numai la pensie de limită de vârstă.
Perioada facultatii la zi nu constituie vechime in munca, ci perioadă asimilată stagiului de cotizare la pensie.

Se ia in considerare numai la calculul stagiului de cotizare pentru pensie la limita de varsta ,de invaliditate sau de urmas.
Ultima modificare: Marți, 19 Septembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facultatea intra in calcul că perioada de cotizare la pensie? cornel_badea cornel_badea Buna ziua, vreau sa va întreb dacă perioada facultății se ia în considerare la calcului perioadei de cotizare pentru pensie cu limita de vârstă. ... (vezi toată discuția)
Stagiu de cotizare pentru pensie soricelul1600 soricelul1600 Cei 4 ani de facultate, un an de master si 9 luni de somaj constituie vechime in munca pentru pensie ? ( ar fi 5 ani si 9 luni de vechime in munca ) Am ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca xxx_paulll xxx_paulll salut.sunt cadru militar si as dori sa stiu dak facultatea(5ani la zi,licentiat),se adauga la vechime?am inteles ca se ia in considerare la pensionare,altii ... (vezi toată discuția)