Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire fiica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire fiica

Buna ziua, parintii vor sa imi lase mostenire un apartament.Eu as dori ca pe act sa figureze ca si mostenitor nepotelul meu care are 5 ani si sa am clauza sa pot locui pana la sfarsitul vietii.Sub ce forma ar trebui sa fie facut actul.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Mostenirea vine* in urma decesului...
Acum va poate dona, vinde...acel apartament..
Sunteti casatorita? Aveti copiii?
Ionut.ion, utilizator
Buna ziua, poate fi facut un testament cu sarcina in cadrul caruia nepotul va fi testator si va avea sarcina de a va asigura dreptul de habitatie viagera.
Sub forma unui contract de donatie pentru nepot, si constituirea unui drept de uzufruct viager pentru dvs.