Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vinzare cumparare catre unul din cei trei copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vinzare cumparare catre unul din cei trei copii

avem trei copiii,si vrem sa gasim o posibilitate prin care sa lasam mostenire imobilul in care locuim,proprietate personala doar unui singur copil fara posibilitatea ca acel act sa fie atacat in justitie de catre celalti dupa decesul nostru!!! Va multumesc anticipat!!!
Singurul act este vanzarea-cumpararea .Este recomandat sa va pastrati dreptul de uzufruct asupra imbilului si dreptul de habitatie viagera pana la decesul dvs .pentru acel imobil pentru ca acel fiu in care acum aveti incredere sa nu va lase pe drumuri. Se intampla des. Copiii au drepturi egale .
Este o decizie cam delicata, decizie care va conduce la aparitia unor conflicte intre frati si intre dvs. si copii care au fost eliminati. Dar decizia este a dvs.
Se poate face un act de vanzare cumparare intre dvs ca parinti si copilul caruia doriti sai ramana imobilul. Clauza obligatorie in contract dreptul de habitatie viagera pana la decesul ambilor semnatari ai contractului. Este o varianta.
O alta varianta, un contract de intretinere, contract prin care copilul se obliga sa va poarte de grija si dupa decesul dvs. imobilul sa treaca in proprietatea copilului. Este bine sa consultati un notar pentru clarificari.
Se prezuma a fi donatii deghizate confirm NCC vanzarea cumpararea cu clauza de uzufruct, contractul de intretinere, de renta viagera, facute unui descendent .....sarcina probei incumba celui care invoca aceasta prezumtie. Ca urmare acestea ar putea fi atacate si la dezbaterea succesiunii sa se ceara reductiunea liberalitatilor excessive pt ce incalca rezeva succesorala a celorlalti doi copii.
Cel mai Bine daca doriti este sa faceti vanzare cumparare fara nicio clauza iar pretul sa fie real sincer si sa poata fi dovedit.
mirela741 a scris:

Se prezuma a fi donatii deghizate confirm NCC vanzarea cumpararea cu clauza de uzufruct, contractul de intretinere, de renta viagera, facute unui descendent .....sarcina probei incumba celui care invoca aceasta prezumtie. Ca urmare acestea ar putea fi atacate si la dezbaterea succesiunii sa se ceara reductiunea liberalitatilor excessive pt ce incalca rezeva succesorala a celorlalti doi copii.
Cel mai Bine daca doriti este sa faceti vanzare cumparare fara nicio clauza iar pretul sa fie real sincer si sa poata fi dovedit.

exact

alta varianta ar fi, daca nu va suportati restul copiilor, dezmostenitii si nu mai au ce sa atace in instanta ( din cate stiu eu nefiind avocat ) poate ne confirma un avocat acest lucru si eventual da mai multe detalii despre cum se poate face o dezmostenire

am gasit ceva, dar nu este citat din lege

Dezmostenirea:

Act de ultima vointa prin care o persoana dispune inlaturarea de la mostenire a unei, a mai multora sau a tuturor succesorilor sai legali. Dezmostenirea poate produce efecte numai cu privire la partea sau cotitatea disponibila, deoarece prin insasi natura sa rezerva succesorala este intangibila. Cand dezmostenirea se refera numai la unii din mostenitori, partea cuvenita acestora revine celorlalti succesori legali, iar daca priveste totalitatea mostenitorilor, succesiunea se transmite statului, potrivit legii.
Ii poate deymosteni, insa testatorul nu poate dispune decat de cotitea disponibila, nu poate dezmosteni in totalitate, rezerva se atribuie prin lege chiar impotriva vointei defunctului, deci nu se poate in totalitate!