Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pt somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pt somaj

Buna ziua, vreau sa ma lamureasca si pe mine cineva:
1: ca sa iau somaj ce art si litera trebuie sa-i cer patronului si daca are cineva un model de cerere
2: art 65 alin 1 inseamna somaj pt mine si pt el (patron) nu mai poate angaja 6 luni?????? va rog mult sa-mi raspundeti
si pct
3: el mi-a cerut sa scriu o cerere cu art 55 lit. b si nu i-am scris-o pana nu ma informez, deoarece eu mi-am gasit in alta parte dar nu vreau sa-i spun lui
Am facut bine? cum ma sfatuiti ca-i mai bine
Va rog anticipat sa-mi raspundeti la cele 3 puncte
Va multumesc anticipat
Buna ziua,
ca sa beneficiaiti de somaj, trebuie sa va desfaca contractul de munca din initiativa lui, adica fie sa va concedieze, sa va desfiinteze postul. E drept ca, nu mai poate angaja in locul d.voastra dar exista totusi o varianta: va recheama din domaj, iar daca d.voastra refuzati , poate sa angajeze pe altcineva.( ce am scris eu aici e o varianta).
Model de cerere.. nu este, in cazul concedierii/ desfiintarii postului, nu faceti d.voastra cerere. Documentatia o prezinta angajatorul.
Daca va scrieti cererea de lichidare cu art.55 b nu veti beneficia de somaj.
Cum e mai bine?
D.voastra stiti
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj nu trebuie sa faceti cerere la angajator, trebuie sa indepliniti conditiile cerute de lege: incetarea CIM din motive neimputabile dvs. si sa fi lucrat 12 luni in ultimele 24 de luni.
2. Daca va concediaza individual, prin desfiintarea postului (art.65 din Codul muncii),
angajatorul poate angaja oricand pe altcineva in locul dvs.
3. Daca faceti cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) nu beneficiati de indemnizatie de somaj.
4. Daca v-ati gasit de lucru in alta parte puteti sa faceti cerere (cum am zis la pct.3) si scapati mai repede.