Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Inregistrare activitate economica ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Inregistrare activitate economica ong

Care sunt pasii de urmat pentru ca un ong (asociatie) sa poata desfasura activitate economica? Multumesc!
george-neagu, moderator
sa aiba activat vectorul fiscal pentru impozitul pe profit si pregatita contabilitatea sa poata evidentia distinct operatiunile care tin de activitatea economica, sa fie luata decizia Adunarii Generale sau Consiliului Director pt inceperea acestor activitati si stabilite detaliile, in functie de daca si ce se prevede in Statut in acest sens.... si sa existe eventualele autorizatii daca legea cere vreo autorizatie pentru acel tip de activitate sau pentru spatiul in care se desfasoara sau pentru personalul implicat etc. Nu exista o precodura specifica ca la SRL unde trebuie sa ai in actul constitutiv anumit CAEN si sa il "autorizezi".....