Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Condiționare obținere certificat fiscal de plata ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Condiționare obținere certificat fiscal de plata impozitului

Este legală condiționarea obțineri certificatului fiscal pentru o persoana decedată de plata impozitului pe casa?Am nevoie de certificat fiscal pentru dezbaterea mosteniri.Este începutul anului și până la finalul lui mai sunt 10 luni,nu mi se pare corect acest lucru.Multumesc.
Depuneti cererea la registratura si, daca nu o inregistreaza, cereti sa va redacteze refuzul in forma scrisa.

Daca nu vor nici asta, va inscrieti in audienta la seful SPFL.

Totodata trimiteti cererea prin posta sau curier cu confirmare de primire.
Este legal sa ceara plata impozitului pe casă pentru anul in curs pentru a elibera un certificat fiscal pentru persoana decedată,acest lucru mă interesează(legea Nr....),trebuia să plătesc 4(patru lei)dar nu vor să elibereze certificatul fiscal până nu se plătește impozitul pe casă pentru anul acesta ,2020.Multumesc.
Certificatul de atestare fiscala privind situatia datoriilor pe care le are un contribuabil la finantelele locale se elibereaza la cerere si nu este conditionat de plata acestora.

Cu scuzele de rigoare, din raspuns se intelege ca este un abuz neeliberarea certificatului si eu incercam sa va sfatuiesc cum sa obtineti dovada ca ati fost pe acolo pentru ca, pe vorbe, cum se spune, ei pot zice, invers.
Iulian MANEA, Contabil
Mulțumesc