Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tichete de creșă
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tichete de creșă

Bună ziua! Am câteva nelămuriri legate de aceste tichete de creșă. Cum procedez să le obțin? Am întrebat la unitatea la care sunt angajată și la creșă, dar mi s-a spus ca nu au auzit de așa ceva! Tichetele sunt oferite de stat sau de angajator? Ce pot face dacă îmi este refuzată solicitarea în situația în care îndeplinesc toate condițiile obținerii acestor tichete?
Ana12., utilizator
Legea nr. 165 din 10 iulie 2018 privind acordarea biletelor de valoare
art.18
(1) Tichetele de creșă sunt bilete de valoare care se acordă, lunar, angajaților care nu beneficiază de concediul și de indemnizația acordate pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap.
....