avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tichete de creșă
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tichete de creșă

Bună ziua! Am câteva nelămuriri legate de aceste tichete de creșă. Cum procedez să le obțin? Am întrebat la unitatea la care sunt angajată și la creșă, dar mi s-a spus ca nu au auzit de așa ceva! Tichetele sunt oferite de stat sau de angajator? Ce pot face dacă îmi este refuzată solicitarea în situația în care îndeplinesc toate condițiile obținerii acestor tichete?
Ultima modificare: Joi, 13 Februarie 2020
Ana12., utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:14, 14 Februarie 2020
Legea nr. 165 din 10 iulie 2018 privind acordarea biletelor de valoare
art.18
(1) Tichetele de creșă sunt bilete de valoare care se acordă, lunar, angajaților care nu beneficiază de concediul și de indemnizația acordate pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichete cresa CCalin CCalin Buna ziua, Pana la ce varsta a copilului fara handicap, o angajata are dreptul la tichetele de cresa in conditiile noii legislatii privind biletele de ... (vezi toată discuția)
Tichete de cresa Eladaela Eladaela Cui si in ce conditii se acorda tichetele de cresa? (vezi toată discuția)