Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie/ajutor handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie/ajutor handicap

Buna ziua! Am 27 de ani si recent am fost diagnosticat cu Spondilita Anchilozanta. De cand am terminat liceul am facut o postilceala de 1 an si jumatate cu frecventa la zi, o facultate de 4 ani cu frecventa la zi , doua mastere in paralel cu frecventa la zi iar acum sunt anul 1 la Scoala Doctorala la zi, subventionat cu bursa. Nu am lucrat pana acum cu un contract de munca, singurele contracte fiind cele de studii unde am vazut ca imi merge vechimea. Pentru a ma incadra pe baza diagnosticului am nevoie de un "X" numar de ani de cotizatie pentru a beneficia de ajutor ?
Ați depus dosarul la DGASPC pentru evaluare și încadrare în grad de handicap`?
Inca nu am depus dosarul. Sunt in stadiul de investigare.

Dapix a scris:

Ați depus dosarul la DGASPC pentru evaluare și încadrare în grad de handicap`?

Veți fi scutit de impozitul de 10% pe salariu, dacă veți fi încadrat în gradul de handicap grav sau accentuat.
În plus veți primi și o indemnizație lunară, care se poate cumula cu salariul.
Aveti idee daca trebuie sa am cotizatie pentru a beneficia de acel ajutor/indemnizatie? Eu am doar vechime pana in momentul de fata

Dapix a scris:

Veți fi scutit de impozitul de 10% pe salariu, dacă veți fi încadrat în gradul de handicap grav sau accentuat.
În plus veți primi și o indemnizație lunară, care se poate cumula cu salariul.

Pentru încadrare în grad de handicap nu trebuie să ai stagiu de cotizare, că nu primești pensie.
De la DGASPC primești INDEMNIZAȚIE, nu pensie de boală.
Dapix, utilizator