Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pastrarea numelui dupa divort fara acordul sotului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pastrarea numelui dupa divort fara acordul sotului

Buna! In hotararea de divort fostul sot a specificat faptul ca nu este de acord ca eu sa-i pot folosi numele. Divortul s-a pronuntat, intre timp pasaportul a expirat si l-am prelungit pe acelasi nume-numele fostului sot(acum nu sunt casatorita). As dori sa stiu ce pot face in cazul in care o alta persoana sesizeaza instanta si reclama acest lucru(fals de identitate?) , ce risc , ce pot sa fac. Multumesc anticipat!
Instanta de judecata poate incuviinta purtarea numelui sotul , insa pentru motive temeinice.
Stoica Ioana a scris:

Instanta de judecata poate incuviinta purtarea numelui sotul , insa pentru motive temeinice.

Potrivit art.40 ali.1 si 2 C.fam., sotii se pot invoi ca acela dintre ei care a purtat in timpul casatoriei numele de familie al celuilalt sot sa pastreze acest nume si dupa desfacerea casatoriei, cu conditia ca instanta sa ia act de invoiala lor. Daca sotii nu se inteleg in aceasta privinta, instanta de judecata poate, pentru motive temeinice, sa incuviinteze pe sotul respectiv sa-si mentina numele luat la incheierea casatoriei.
Prin urmare trebuia sa solictati in cadrul divortului acest lucru si sa administrati probe pentru a convinge instanata.

Din pacate acum e tardiv.

in privinta faptei dvs. va sfatiuiesc sa va modificati urgent documentele alfel riscati nu numai falsul privind identitatea ci si fals in declaratii .
Faptul ca o instanta a hotarat intr-un sens nu are ca si consecinta exonerarea dvs. de raspundere.