avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie de pensionare

Apelez la dvs., pentru o informatie pretioasa legata de pensie.
As vrea sa va intreb, daca am primit astazi prima pensie (diferenta pensie), mai pot adauga un document la dosarul de pensie, document care vine sa modifice valoarea pensiei si care a fost mentionat in decizie ca motivare a diminuarii valorii pensiei, deoarece nu s-a specificat functia si temeiul legal in adeverinta pentru sporurile de vechime de la locul de munca?
Precizez ca am solicitat din nou acest document cu mentiunile de rigoare de la Institutia din Bucuresti, a fost trimis prin posta, plicul a stat la Oficiul postal doua saptamani, nu am fost anuntata sa il ridic, drept urmare, posta l-a returnat la Bucuresti.
Deci, din cauza unor oameni incompetenti, adeverinta pe care trebuia sa o depun la dosarul de pensie, s-a plimbat intre doua oficii postale.
Ce ma indrumati, va rog? Mai pot depune acum acest document la Casa de pensii, pentru a se recalcula pensia?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Ella D , utilizator 18:23, 14 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Se poate depune oricand.
Plata noilor drepturi modificate se va face incepand cu luna urmatoare a depunerii adeverintei(documentului).
Va multumesc pentru promptitudine!

Carp Mircea a scris:

Da.
Se poate depune oricand.
Plata noilor drepturi modificate se va face incepand cu luna urmatoare a depunerii adeverintei(documentului).

Ultima modificare: Vineri, 14 Februarie 2020
Ella D, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie pe baza de salarii brute. pop_ro57 pop_ro57 Am solicitat la Casa de Pensii recalcularea pensiei pe baza de salarii brute. Am dus o adeverinta de la locul de munca cu aceste salarii. Casa de pensii mi-a ... (vezi toată discuția)
Adeverinta cu sporuri salariale doru1948 doru1948 Buna ziua! In data de 04.06.2008 am depus la sediul societatii comerciale unde care am lucrat o cerere prin care am solicitat o adeverinta cu sporurile ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. un pensionar își va depune la casa de pensii adeverinta ... RUAndreea RUAndreea Bună ziua. Un pensionar își va depune la casa de pensii adeverinta cu venituri si perioadele suplimentare de contribuție pentru recalcularea pensiei, in ... (vezi toată discuția)