avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Casa de marcat II - vanzare online
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Casa de marcat II - vanzare online

buna ziua,

este obligatorie casa de marcat daca am un II si un magazin online?
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 12:06, 14 Februarie 2020
Ce anume vindeti si cui, si cum incasati? Pt ca de exemplu daca vindeti bunuri prin corespondență (curieri), sunteti exceptat:

OUG 28/1999:

Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activități:

h) comerțul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum și prin corespondență, cu excepția livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine și unitățile de alimentație publică, pe bază de comandă;
Ultima modificare: Vineri, 14 Februarie 2020
Ioan Petru Butariu, Contabil
vand articole pentru copii , handmade sau nu, prin curier nu direct catre client, incasare prin cont bancar. vand catre persoane fizice dar si catre juridice
Ultima modificare: Vineri, 14 Februarie 2020
predateodorvlad, utilizator
Daca incasarea o face curierul, nu aveti obligatia de a utiliza casa de marcat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand este obligatoriu sa emitem bon fiscal? klm0909 klm0909 Buna ziua, 1. detin un magazin online de vanzare produse electronice si as dori sa stiu daca legislatia ma obliga sa emit bon fiscal pentru fiecare vanzare ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat szasza szasza Buna ziua Ma lamuriti va rog daca am nevoie de casa de marcat, codul caen este 4791, vand produse online, trimit produsul prin posta sau curier , banii vin ... (vezi toată discuția)
Magazin online poate vinde catre persoana fizice? hillfingerr hillfingerr Buna ziua, Am un SRL si un magazin online pe care vand produse. Intrebarea mea este daca pot sa vand si catre persoane fizice daca nu am casa de marcat, ... (vezi toată discuția)