Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Casa de marcat II - vanzare online
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Casa de marcat II - vanzare online

buna ziua,

este obligatorie casa de marcat daca am un II si un magazin online?
Ce anume vindeti si cui, si cum incasati? Pt ca de exemplu daca vindeti bunuri prin corespondență (curieri), sunteti exceptat:

OUG 28/1999:

Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activități:

h) comerțul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum și prin corespondență, cu excepția livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine și unitățile de alimentație publică, pe bază de comandă;
Ioan Petru Butariu, Contabil
vand articole pentru copii , handmade sau nu, prin curier nu direct catre client, incasare prin cont bancar. vand catre persoane fizice dar si catre juridice
predateodorvlad, utilizator
Daca incasarea o face curierul, nu aveti obligatia de a utiliza casa de marcat.