Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functionar public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functionar public

Daca sunt deja functionar public la o instituție si vreau sa fiu consilier la o primarie( pentru alegerile de anul acesta ) se poate? Nu intra la conflict de interese. Doresc sa-mi pastrez serviciul la instituția la care deja activez , dar mi-as dori sa fac parte si din consilierii locali , dupa alegerile de anul acesta. Multumesc frumos!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Legea `161/2003
Art. 88.
(1) Funcția de consilier local sau consilier județean este incompatibilă cu:
.....
c) calitatea de funcționar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului local respectiv sau în aparatul propriu al consiliului județean ori al prefecturii din județul respectiv;
.....