avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce tip de act ar trebui sa fac?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce tip de act ar trebui sa fac?

Buna ziua! Doresc sa vand o casa, cumparatorii pot sa imi achite jumatate de suma acum si jumatate in 2 ani, deci in 2 transe. Insa vor sa locuiasca incepand de cat mai repede. Sunt oameni simpli, eu sunt mai fricoasa si trecuta prin "nenorociri" ce tine de acte. Asadar, ei vor sa faca un act notarial prin care fac dovada ca mi-au dat banii, o chitanta, iar eu dintr-o discutie cu o doamna notar am aflat ca ar fi mai bine sa fac contract de vanzare cumparare fie cu ipoteca, fie cu rezerva proprietatii si asta pt ca ei vor sa locuiasca acolo. Ce imi recomandati, sa nu am surprize neplacute? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: oana_ig , utilizator 22:56, 15 Februarie 2020
Mergeți la un notar public pt un sfat competent.Bineinteles ca indiferent de modalitatea aleasa contractul trebuie încheiat la notar în formă autentică ,o chitanță de mana nu va va ajuta cu nimic nici pe dvs nici pe cumpărători.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Februarie 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Cel mai sigur este sa găsiți alți cumpărători care pot sa va achite prețul integral.
Variante sunt. Fie cele menționate mai sus, fie un antecontract, fie un contract de vânzare cu plata prețului in rate.
Însă, sub orice varianta, trebuie să fiți pregătită psihic pentru eventualitatea de a apela la un avocat, de a ajunge în instanță sau la executorul judecătoresc, chiar dacă actul și clauzele cuprinse in el sunt in favoarea dvs.
Un contract de vânzare-cumpărare cu ipotecă ar fi ok, dar impedimentul este că primiți toți banii după 2 ani. Poate găsiți un cumpărător care vă dă toți banii.

oana_ig a scris:

Buna ziua! Doresc sa vand o casa, cumparatorii pot sa imi achite jumatate de suma acum si jumatate in 2 ani, deci in 2 transe. Insa vor sa locuiasca incepand de cat mai repede. Sunt oameni simpli, eu sunt mai fricoasa si trecuta prin "nenorociri" ce tine de acte. Asadar, ei vor sa faca un act notarial prin care fac dovada ca mi-au dat banii, o chitanta, iar eu dintr-o discutie cu o doamna notar am aflat ca ar fi mai bine sa fac contract de vanzare cumparare fie cu ipoteca, fie cu rezerva proprietatii si asta pt ca ei vor sa locuiasca acolo. Ce imi recomandati, sa nu am surprize neplacute? Multumesc.

Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Februarie 2020
Adrian ALBU, Avocat
Va multumesc pt raspunsuri. Este o casa la tara, greu de vandut si sunt bucuroasa ca am gasit cumparator.
2 ani pana la achitare nu ma sperie, prima transa ma ajuta financiar.
Notarul mi-a spus dat fiind faptul ca ei vor sa locuiasca si pot aduce stricaciuni, promisiunea bilaterala sau chitanta notariala de avans (chitanta la notar de avans au mai facut cumparatorii cu altii) nu ma ajuta intrucat trebuie ca la sfarsitul celor 2 ani sa le predau acea locuinta pe care am promis-o. Ori, daca ei, sa zicem, distrug, incendiu, altele, eu tot trebuie sa le predau acea locuinta in starea initiala. Nu sunt exonerata, nu? Aici e problema mea, eu sa fiu acoperita dar nici sa ii sperii pe oameni, sa creada ca cine stie ce invarteli as face.
Dar daca vand cu ipoteca si in 2 ani ei distrug si nu mai vor? Saptamana viitoare mai cer o parere la notar.
Va multumesc pt timpul acordat, pareri si sfaturi.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Februarie 2020
oana_ig, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc să vând o locuință pentru care acum cumpărătorul are doar un avans și o poate achita integral numai în 2020. cum ar trebui să fie contractul în această situație? OMKE OMKE Doresc sa vand o locuinta. Cumparatorul nu-l poate achita decat in anul 2020 dar s-a oferit sa-mi plateasca un avans. Pot incheia un contract pentru asta? Ce ... (vezi toată discuția)
Am următoarea problemă: am vrut să îmi cumpăr o locuință ... Blue Moon Blue Moon Am următoarea problemă: am vrut să îmi cumpăr o locuință de la un constructor, pentru care am achitat un avans de 45.000 euro (promisiune-bilaterală), ... (vezi toată discuția)