Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselatorie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselatorie

Buna seara ,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie .
De curand am avut o altercatie verbala cu un vecin , iar cand l am vazut cu spray lacrimogen in mana ,l-am imbrancit sa il iau .
Toata actiunea a fost in liftul blocului.
I am aruncat spray ul pe scari si am intrat in casa.
Individul a chemat politia , iar cand au sosit organele de ordine el a facut pe victima, intre timp a dat pe scara cu spray care a declarat ca este al meu si ca l-am folosit pe el. In plus avea si un ochi vânat care nu l-am invinetit eu. Cu sigurata sa auto mutilat.

Ce se poate intampla in situatia asta (cred ca a scos si certificat medico legal , el vrea sa imi faca rau sub orice forma).

Cum pot dovedi ca acel spray a fost al lui , nu l-am folosit eu si nu l-am lovit in fața?

Va multumesc
CHMarius, utilizator
Daca situatia de fapt este asa cum o prezentati si depune plangere penala impotriva dvs, se poate face vinovat de savarsirea infractiunii de ”inducerea in eroare a organelor judiciare”. Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.
A ridicat politia spray-ul?
Da , spray ul este in posesia politiei, dar apar si amprentele mele pe el cand l am aruncat pe scari

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca situatia de fapt este asa cum o prezentati si depune plangere penala impotriva dvs, se poate face vinovat de savarsirea infractiunii de ”inducerea in eroare a organelor judiciare”. Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.
A ridicat politia spray-ul?

Adevarat, dar nu ar trebui sa apara cele ale "persoanei vatamate."