avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselatorie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselatorie

Buna seara ,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie .
De curand am avut o altercatie verbala cu un vecin , iar cand l am vazut cu spray lacrimogen in mana ,l-am imbrancit sa il iau .
Toata actiunea a fost in liftul blocului.
I am aruncat spray ul pe scari si am intrat in casa.
Individul a chemat politia , iar cand au sosit organele de ordine el a facut pe victima, intre timp a dat pe scara cu spray care a declarat ca este al meu si ca l-am folosit pe el. In plus avea si un ochi vânat care nu l-am invinetit eu. Cu sigurata sa auto mutilat.

Ce se poate intampla in situatia asta (cred ca a scos si certificat medico legal , el vrea sa imi faca rau sub orice forma).

Cum pot dovedi ca acel spray a fost al lui , nu l-am folosit eu si nu l-am lovit in fața?

Va multumesc
Ultima modificare: Duminică, 16 Februarie 2020
CHMarius, utilizator
Daca situatia de fapt este asa cum o prezentati si depune plangere penala impotriva dvs, se poate face vinovat de savarsirea infractiunii de ”inducerea in eroare a organelor judiciare”. Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.
A ridicat politia spray-ul?
Da , spray ul este in posesia politiei, dar apar si amprentele mele pe el cand l am aruncat pe scari

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca situatia de fapt este asa cum o prezentati si depune plangere penala impotriva dvs, se poate face vinovat de savarsirea infractiunii de ”inducerea in eroare a organelor judiciare”. Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.
A ridicat politia spray-ul?

Adevarat, dar nu ar trebui sa apara cele ale "persoanei vatamate."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, aseară băiatul meu a fost implicat într-o altercație ... gaby_4you gaby_4you Bună ziua, aseară băiatul meu a fost implicat într-o altercație cu un așa zis prieten aplicandu-si fiecare câte un pumn, moment când apare un alt ... (vezi toată discuția)
Agresiune/inculpat/probe pierdute Roxana282828 Roxana282828 As dori și eu câteva sfaturi într-o problema penală.. As dori să știu dacă am fost victima unei agresiuni din care a rezultat un certificat ... (vezi toată discuția)
Spray autoaparare piper aby12 aby12 Buna ziua, doresc sa stiu daca spray-ul de autoaparare pe baza de piper tb declarat la Politie pt a-l putea detine? Daca mi se acorda dreptul de a-l detine, ... (vezi toată discuția)