Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum poate un parinte sa-si declare copilul ce a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum poate un parinte sa-si declare copilul ce a reiesit dintr-o relatie de concubinaj?

Tatal biologic al copilului nou nascut poate sa isi declare copilul daca mama inca nu este divortata?cum trebuie procedat in acest caz?
Trebuie deschisa in instanta o actiune in tagada paternitatii. Contactati un avocat.

De asemenea, poate fi initiata o actiune de tagada de paternitate.

Actiunea poate fi transata de judecatoria in a carei raza teritoriala domiciliati.( legiutorul a instituit o competenta teritoriala alternativa).

Dumneavoastra justificati un interes si aveti calitate procesuala activa.

Parati, in proces, vor fi copilul , reprezentat de dumneavoastra, in calitate de reprezentant legal si tatal precizat in certificatul de nastere emis.

Filiatia fata de tata poate fi stabilita pe cale de expertiza medico-legala, expertiza serologica avand ca obiect determinarea paternitatii.

Instanta de judecata poate proceda la administrarea altor probatorii, precum martori si interogatorii.

In baza hotararii judecatoresti va fi rectificat certificatul de nastere existent, fiind mentionat tatal biologic.

Succes.

Da, din pacate pt dvs sfatul colegei mele este corect, trebuie sa formulati o actiune in tagada paternitatii, inserand si un petit de stabilire a paternitatii cu tatal biologic!