Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Certificatul de nastere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Certificatul de nastere

Buna ziua, as dori sa stiu daca se poate cum sa procedez pentru a schimba certificatul copilul,deoarece la momentul nasterii lui inca eram casatorita desii copilul a fost conceput cu altcineva,intre timp am divorțat si as vrea sa trec copilul pe numele tatalui sau,cum as putea face acest lucru?va multumesc anticipat
Buna ziua,
Va trebui sa deschideti o actiune in instanta in tagada paternitatii si in recunoasterea copilului de tatal biologic al lui. Cu hotararea judecatoreasca care se va da, veti putea schimba certificatul de nastere al copilului.
Este trecut la tatal copilului fostul sot? Daca da, atunci va trebui sa faceti un proces de tagada paternitatii si numai apoi tatal biologic il poate recunoaste
Dar trebuie facut numai decat si test de paternitate sau este suficient doar declaratiile lor?
poate fi initiata o actiune de tagada de paternitate.

Actiunea poate fi transata de judecatoria in a carei raza teritoriala domiciliati.( legiutorul a instituit o competenta teritoriala alternativa).

Dumneavoastra justificati un interes si aveti calitate procesuala activa.

Filiatia fata de tata poate fi stabilita pe cale de expertiza medico-legala, expertiza serologica avand ca obiect determinarea paternitatii.

Instanta de judecata poate proceda la administrarea altor probatorii, precum martori si interogatorii.

In baza hotararii judecatoresti va fi rectificat certificatul de nastere existent, fiind mentionat tatal biologic.

Succes.