Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Buna ziua! tatal meu traieste ,mama decedata a lasat testament in favoarea tatalui meu .as dori sa stiu daca acesta imi poate vinde mie prin contract vanzare cumparare fara a mai fi nevoie succesiunea,pe baza testamentului.
mentionez ca mai am un frate
Trebuie să faceți succesiunea după mamă.
Nu va poate vinde, pentru ca testamentul nu este act de proprietate, ci doar o dispozitie pentru cauza de moarte. Ca atare, trebuie dezbatuta succesiunea dupa mama.
Avand in vedere ca aceasta a lasat toata averea tatalui, dvs si fratele puteti cere reductiunea testamentului pentru incalcarea rezervei succesorale.
Daca nu doriti sa faceti acest lucru, dati declaratie de renuntare la succesiunea mamei, tatal va ramane unic mostenitor, dupa care va putea vinde.