avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren fara acte

"Detin" fara acte o suprafata de teren legata de casa mea si as dori sa stiu cum pot deveni proprietar?
Terenul este ingradit,nu platesc impozit pe el,nu am rol la primarie.
Uzu capiune sau ce alta metoda???
Multumesc
Cel mai recent răspuns: razvan0786 , utilizator 16:41, 17 Februarie 2020
Faptul ca nu ati platit impozit pentru terenul respectiv, nu este un motiv care sa va impiedice sa dobanditi dreptul de proprietate prin uzucapiune.

Trebuie insa analizat daca sunt intrunite toate conditiile cerute de lege pentru a uzucapa.



Exista si alta cale legală în afara de uzul capiune,primăria mă poate improprietari direct?
Care sunt condițiile pentru uzul capiune?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiunea ovidiu19 ovidiu19 Buna ziua. Am cumparat o cladire cu teren aferent acesteia in suprafata de 332 m.p. de la un proprietar, cu contract de vanzare cumparare prin notariat. ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune-durata dosar ContSters294495 ContSters294495 Cat timp dureaza un proces si care sunt pasi de urmat. Va multumesc! :) (vezi toată discuția)
Prescriptie achizitiva pentru terenuri aflate in proprietatea statului vivbog vivbog Parintii mei au mostenit un o proprietate cu o suprafata de 3000m2. Bunicii au primit un teren de la Consiliul Popular, in anul 1959, cu o suprafata de 1000m2, ... (vezi toată discuția)