Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren fara acte

"Detin" fara acte o suprafata de teren legata de casa mea si as dori sa stiu cum pot deveni proprietar?
Terenul este ingradit,nu platesc impozit pe el,nu am rol la primarie.
Uzu capiune sau ce alta metoda???
Multumesc
Faptul ca nu ati platit impozit pentru terenul respectiv, nu este un motiv care sa va impiedice sa dobanditi dreptul de proprietate prin uzucapiune.

Trebuie insa analizat daca sunt intrunite toate conditiile cerute de lege pentru a uzucapa.

Exista si alta cale legală în afara de uzul capiune,primăria mă poate improprietari direct?
Care sunt condițiile pentru uzul capiune?