avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda

Daca am luat o amenda de circulatie care pe langa sanctiunea materiala imi mai suspenda si permisul de conducere, cand o contest trebuie sa cer obligatoriu anulare procesului verbal de contraventie sau pot sa cer si transformarea amenzii in avrtisment ca in cazul in care castig sa nu imi fie retinut permisul?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: miturusanda , utilizator 15:15, 20 Februarie 2020
Formulati plangere contraventionala impotriva procesului -verbal si solicitati in principal, anularea procesului- verbal de contraventie si , in subsidiar, inlocuirea sanctiunii aplicate cu sanctiunea avertismentului.
Ultima modificare: Marți, 18 Februarie 2020
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Problema este ca OUG 195 din 2002 adica codul rutier zice in art95 si art96 ca sanctiunea principala este amenda sau avertisment si se insoteste de o sanctiune complementara care in cazul meu este retinerea permisului de conducere .Deci eu inteleg ca daca cer in subsidiar transformarea amenzii in avertisment imi va ramane obligatoriu sanctiunea complementara .Daca gresesc in presupuneri va rog sa imi spuneti!Va multumesc!


Avocat Cristina CIUREA a scris:

Formulati plangere contraventionala impotriva procesului -verbal si solicitati in principal, anularea procesului- verbal de contraventie si , in subsidiar, inlocuirea sanctiunii aplicate cu sanctiunea avertismentului.

Problema este ca OUG 195 din 2002 adica codul rutier zice in art95 si art96 ca sanctiunea principala este amenda sau avertisment si se insoteste de o sanctiune complementara care in cazul meu este retinerea permisului de conducere .Deci eu inteleg ca daca cer in subsidiar transformarea amenzii in avertisment imi va ramane obligatoriu sanctiunea complementara .Daca gresesc in presupuneri va rog sa imi spuneti!Va multumesc!

Nu, intrucat sanctiunea aplicata este amenda ( ca sanctiune principal) plus suspendarea dreptului de a conduce ( ca sanctiune complementara) iar dvs. solicitati inlocuirea acestei sanctiuni (amenda plus suspendarea dreptului de a conduce) cu avertismentul.
Multumesc!

Avocat Cristina CIUREA a scris:


Nu, intrucat sanctiunea aplicata este amenda ( ca sanctiune principal) plus suspendarea dreptului de a conduce ( ca sanctiune complementara) iar dvs. solicitati inlocuirea acestei sanctiuni (amenda plus suspendarea dreptului de a conduce) cu avertismentul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis de conducere LauraDorel LauraDorel Am contestat un proces verbal in instanta, proces verbal prin care, pentru contraventia prevazuta de art 41, alin 1 din OUG 195/2002 (vehiculele trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Anulare proces verbal Vladu79 Vladu79 Buna ziua, am avut un apel pentru anularea procesului verbal prin care mi a fost suspendat permisul de conducere. Nu inteleg daca trebuie sa predau permisul ... (vezi toată discuția)
Proces-verbal incomplet taticu100 taticu100 Buna ziua! Intr-un PV de contraventie (circulatie) agentul scrie: 1) - faptele sunt prevazute de art.101/3/a din OUG195/2002 ( art.care prevede ... (vezi toată discuția)