Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda

Daca am luat o amenda de circulatie care pe langa sanctiunea materiala imi mai suspenda si permisul de conducere, cand o contest trebuie sa cer obligatoriu anulare procesului verbal de contraventie sau pot sa cer si transformarea amenzii in avrtisment ca in cazul in care castig sa nu imi fie retinut permisul?Multumesc!
Formulati plangere contraventionala impotriva procesului -verbal si solicitati in principal, anularea procesului- verbal de contraventie si , in subsidiar, inlocuirea sanctiunii aplicate cu sanctiunea avertismentului.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Problema este ca OUG 195 din 2002 adica codul rutier zice in art95 si art96 ca sanctiunea principala este amenda sau avertisment si se insoteste de o sanctiune complementara care in cazul meu este retinerea permisului de conducere .Deci eu inteleg ca daca cer in subsidiar transformarea amenzii in avertisment imi va ramane obligatoriu sanctiunea complementara .Daca gresesc in presupuneri va rog sa imi spuneti!Va multumesc!

Avocat Cristina CIUREA a scris:

Formulati plangere contraventionala impotriva procesului -verbal si solicitati in principal, anularea procesului- verbal de contraventie si , in subsidiar, inlocuirea sanctiunii aplicate cu sanctiunea avertismentului.

Problema este ca OUG 195 din 2002 adica codul rutier zice in art95 si art96 ca sanctiunea principala este amenda sau avertisment si se insoteste de o sanctiune complementara care in cazul meu este retinerea permisului de conducere .Deci eu inteleg ca daca cer in subsidiar transformarea amenzii in avertisment imi va ramane obligatoriu sanctiunea complementara .Daca gresesc in presupuneri va rog sa imi spuneti!Va multumesc!

Nu, intrucat sanctiunea aplicata este amenda ( ca sanctiune principal) plus suspendarea dreptului de a conduce ( ca sanctiune complementara) iar dvs. solicitati inlocuirea acestei sanctiuni (amenda plus suspendarea dreptului de a conduce) cu avertismentul.
Multumesc!

Avocat Cristina CIUREA a scris:

Nu, intrucat sanctiunea aplicata este amenda ( ca sanctiune principal) plus suspendarea dreptului de a conduce ( ca sanctiune complementara) iar dvs. solicitati inlocuirea acestei sanctiuni (amenda plus suspendarea dreptului de a conduce) cu avertismentul.