Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere apartament

Am un apartament primit prin contract de donatie cu drept de uzufruct viager si vreau sa-l inchiriez. Pot fara acordul oferit de cel de la care l-am primit sau este conditionat de acesta?
Care sunt consecintele in cazul in care ajung la o intelegere cu chiriasii si aleg sa nu inchei un contract?

Multumesc anticipat.

Orice sfat in plus este binevenit si primit cu recunostinta.
IoanandRei89, utilizator
Buna ziua,
Depinde de modalitatea de constituire a uzufructului, in principiu daca este constituit pe intreg apartamentul trebuie cerut acordul titularului dreptului de uzufruct. Daca nu respectati dreptul de uzufruct fie ca incheiat contractul in scris sau verbal sunteti pasibil de anumite sanctiuni de la revocarea donatiei pentru nerespectarea sarcinii pana la daune interese in favoarea titularului dreptului de uzufruct.
Daca donatorul si-a rezervat uzufructul viager, numai el are drepul de a folosi (inclusiv de a inchiria) imobilul.