Forum Discuţii juridice Executare silită Creanta fiscala prescrisa si achitata de debitor, se ...
Discuție deschisă în Executare silită

Creanta fiscala prescrisa si achitata de debitor, se restituie?

In cazul unei creante fiscale prescrisa pe care debitorul o achita, se poate obtine restituirea acesteia in instanta?
Nu se poate obtine restituirea.
Atat timp cat debitorul a inteles sa achite debitul,automat il recunoaste
Suma nu mai poate fi resstituita nici prin instanta de judecata
Nu. Daca se achita de bunavoie, debitorul nu mai are dreptul sa solicite restituirea sumelor achitate.
Avem urmatoarea situatie: Primaria depune cerere pentru deschiderea procedurii de insolventa impotriva unei societati comerciale. Societatea depune contestatie afirmand ca subscrisa nu detine o creanta certa, lichida si exigibila, intrucat o mare parte din ea este prescrisa. Impotriva societatii comerciale se deschide procedura generala de insolventa si se respinge contestatia debitoarei. Ulterior sc-ul decide sa achite debitul principal si profita de anularea accesoriilor potrivit OG nr. 6/2019 si hotararii consiliului local. Acum solicita restituirea sumei pe motiv ca a achitat o suma prescrisa, pe care nu o datora.
Maryana@, utilizator
Restituirea nu este admisa in privinta obligatiilor executate de bunavoie. Atata timp cat societatea a achitat de bunavoie, dreptul de recuperare a creantei putea sa fie prescris de 100 de ani. Daca acea plata era datorata si a fost achitata, ramane achitata. Primaria nu are serviciu juridic?!