Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc să închiriez un apartament pe care l-am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc să închiriez un apartament pe care l-am cumpărat prin credit ipotecar. Ce trebuie să fac ca să fie totul legal?

Buna ziua,
As dori sa inchiriez un apartament care l-am cumparat prin credit ipotecar. As dori sa stiu cum trebuie sa ma comport pentru a face totul legal
Manuela Rășină, administrator
Contract Anaf, In rest nu cred ca banca va poate conditiona sa nu o faceti. Impozitul nu este asa mare pe cat spun multi, chiar f ok.
In contractul incheiat cu banca cred ca exista o clauza in care se stipuleaza ca trebuie sa o anuntati in situatia in care doriti sa inchiriati.

Eu va spun ca 99 % din persoanele care au credit ipotecar si ulterior inchiriaza imobilul nu anunta banca.

Dvs., actionati cum doriti.

In rest, contract de locatiune inregistrat la ANAF si plata impozitelor pe venit.
Va multumesc frumos!
Manuela Rășină, administrator
Nu stiu daca banca are sau nu un rol in partea cu inchiriatul, daca o intereseaza sau nu ce face cumparatorul, dar daca vi s-a spus ca da, nu spun ca nu este asa, pentru ca chiar nu stiu.
In general toate contractele ce vizeaza un credit ipotecar au o clauza prin care proprietarul este obligat sa anunte daca inchiriaza imobilul si inchirierea este supusa acordului bancii. Bancile mentioneaza ca aceasta clauza este introduse pentru a avea un control si pentru a verifica si ei persoanele care inchiriaza (in caz de distrugere etc, banca ar fi prejudiciata). In realitate, lucrurile sunt destul de relaxate.