Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inscriere in cartea funciara
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inscriere in cartea funciara

Conform legii 196/2019 presedintele asociatiei poate inscrie in cartea funciara datoria unui proprietar catre asociatie mai veche de trei luni. Cand am i ntrebat la OCPI, mi au spus ca trebuie sa platesc 10 lei daca chestionez proprietarul dupa CNP si 100lei daca il chestio ez dupa adresa, si apoi 75 lei inscrierea in cartea funciara. Inscrierea se face in fiecare luna, deci 75 lei pe luna. Dar daca proprietarul nu are carte funciara?
Legea este 196/2018
Inscrierea se face o singura data, nu lunar. Daca vreti sa reactualizati lunar suma pentru care s-a inscris ipoteca, puteti sa faceti asta.
Chiar si asa, asociatia de proprietari nu datoreaza tarif de publicitate imobiliara pentru inscrierea ipotecii in cartea funciara, in conformitate cu art 80 al 6 din lege.
ART. 80
(1) Asociația de proprietari are ipotecă legală asupra apartamentelor și altor spații proprietăți
individuale ale proprietarilor din condominiu, precum și un privilegiu asupra tuturor bunurilor
mobile ale acestora, pentru sumele datorate cu titlu de cotă de contribuție la cheltuielile asociației
de proprietari.
(2) De asemenea, pentru aceleași creanțe, asociația de proprietari beneficiază de un privilegiu
general mobiliar asupra bunurilor mobile situate în apartamentele și celelalte spații proprietăți
individuale amplasate în condominiul respectiv. Privilegiul vizează doar bunurile mobile situate în
imobilul cu privire la care există sumele datorate.
(3) Ipoteca imobiliară legală se înscrie în cartea funciară la cererea președintelui asociației de
proprietari, pe baza extraselor de pe ultima listă lunară de plată a cotelor de contribuție din care
rezultă suma datorată cu titlu de restanță, numai după împlinirea termenelor prevăzute la art. 78
alin. (2). Ipoteca imobiliară legală se radiază la cererea președintelui asociației de proprietari sau a
proprietarului, pe baza chitanței ori a altui înscris prin care asociația confirmă plata sumei datorate.
(4) Președintele asociației de proprietari are obligația radierii ipotecii imobiliare, legale, în
termen de cel mult 10 zile de la data la care suma datorată cu titlul de restanță a fost plătită de
către proprietar.
(5) Pentru nerespectarea termenului prevăzut la alin. (4), președintele asociației de proprietari
răspunde pentru prejudiciile directe sau indirecte aduse proprietarului.
(6) Operațiunile de publicitate imobiliară privitoare la ipoteca imobiliară legală și privilegiul
general mobiliar prevăzute la alin. (1) și (2) sunt scutite de tarif sau taxă de timbru.
Precizarile dv sunt contrare normelor in vigoare
Instituirea privilegiului imobiliar se realizeaza gratuit o singura data in momentul in care dupa decaderea termenului stabilit proprietarul se inregistreaza cu sume cu titlu de
restanta
Nu se instituie privilegiu imobiliar lunar
Privilegiul se inscrie gratuit si actualizeaza gratuit de cate ori doriti.
Daca se ajunge la un proces pentru revuperarea sumelor il actializati arunci mai des.

La ce OCPI (ce judet) v-au spus ca va costa 75 lei?
w_v_w_v, utilizator
La jud Olt

w_v_w_v a scris:

Privilegiul se inscrie gratuit si actualizeaza gratuit de cate ori doriti.
Daca se ajunge la un proces pentru revuperarea sumelor il actializati arunci mai des.

La ce OCPI (ce judet) v-au spus ca va costa 75 lei?