avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Glovo nu trimit banii angajatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Glovo nu trimit banii angajatilor

Buna ziua, sunt curier la Glovo si am de primit o suma de 485 lei pentru cursele facute. Glovo mi-au blocat bani pentru ca nu am "achitat" geanta lor, la angajare mi s-a spus ca se vor retine 120 lei timp de 3 luni (40 lei pe luna) direct din bani de curse ca si garantia gentii. Eu sunt ok cu asta doar nu stiu cum de au ajuns ei la suma de 485 pentru geanta. Inca nu am fost la sediu sa discut cu ei dar vreau sa stiu daca in cazul in care nu primesc restul de bani ce trebuie sa fac pe cale legala, unde as putea reclama aceasta problema, ce drepturi am ? Nu este o suma mare dar totusi este o suma si stiu ca Glovo este o firma serioasa...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:56, 21 Februarie 2020
sunteti angajat cu forme legale? ce scrie in contractul individual de munca?


gravity01 a scris:

..... Inca nu am fost la sediu sa discut cu ei dar vreau sa stiu daca in cazul in care nu primesc restul de bani ce trebuie sa fac pe cale legala, unde as putea reclama aceasta problema, ce drepturi am ? ....



Depinde de ce contract ati semnat cu ei , contract de munca sau alt tip de contract ?
Da, sunt angajat de catre o firma partenera cu care lucreaza glovo, este SRL cu codul caen 5320. Fiecare SRL cu acest cod caen poate angajeaza curieri de la Glovo si alte companii ce se ocupa cu aceasta activitate pentru minim 2 ore si cu salariu lunar brut de 560 lei. Aici mai intervine ca Glovo sau firma partenera nu ne "obliga" sa lucram 2 ore pe zi, putem presta cat dorim si in ce zile dorim. Voi lasa o poza cu o parte din contract aici : [ link extern ]
Ar fi vorba despre un c.i.m. .

In speta, neplata salariului poate face obiectul unei :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social
In sesizare veti specifica datele dvs de identitate , precum si neregulile savarsite de catre angajatorul dvs in legatura cu relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca . De exemplu, neplata drepturilor salariale, neinregistrarea demisiei, neplata orelor suplimnetare, neacordarea repausului saptamanal etc.

ITM-ul va constata incalcarea legislatiei muncii , va putea trasa ca masura prezentarea dovezii de plata a salariului si va putea sanctiona - indirect - cu avertisment sau cu amenda pe angajator, dar - atentie - nu-l poate obliga pe angajator sa va plateasca salariile restante.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.
Singura autoritate in stat care il poate obliga pe angajator este instanta de judecata. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu sau locul de munca , in termen de 3 ani de la data de cand trebuia sa va plateasca salariile. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

- unei proceduri de mediere.
Medierea conflictelor de munca poate interveni atat in faza extraprocesuala (inaintea declansarii unui proces in fata instantelor de judecata) cat si in etapa procesuala (dupa ce s-au formulat cereri de chemare in judecata, apeluri sau recursuri).
Pentru medierea conflictelor individuale de munca sunt aplicabile prevederile art. 73 alin. (2) din Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, cu modificarile si completarile ulterioare. ( art. 178 (2) din Legea 62/2001 a Dialogului social).
Este contract individual pentru o fractiune de norma de 2 ore/zi. Acest contract este semnat cu o firma SRL (Partenera) ce detine codul caen pentru curierat. Cu glovo nu am semnat un contract, totul a fost pe platforma cu email, nume si numar de telefon ca mai apoi am fost la sediu pentru o sedinta informativa.

Alte discuții în legătură

Buna seara, lucrez ca si curier la bolt, eu fiind student, si ... balatalurcis balatalurcis Buna seara, lucrez ca si curier la Bolt,eu fiind student, si ca taxe platesc doar 50 de lei contractul de munca si comisionul firmei partnere.Dar ce nu inteleg ... (vezi toată discuția)
Conflict de munca ghe_o ghe_o Am fost angajatul unei firme de paza in perioada 1.04.2013-1.09.2013 care are sediul in Bucuresti iar punctul de lucru a fost judetul Hunedoara.Pe perioada in ... (vezi toată discuția)
Amenintare cu concediere urmata de cerere de demisie dorinhojda dorinhojda buna, vin in completare la subiectul meu cu concedierea urmata de cerere de demisie. In urma cu putin timp mi-am primit salariu de la firma de curierat la care ... (vezi toată discuția)