Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate anula o declaratie de renuntare la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate anula o declaratie de renuntare la mostenire?Se poate ca unul din mostenitori sa cedeze in favoarea altuia printr_un act notarial ?

Ambii parinti sunt decedati ,iar noi suntem 4 mostenitori.3copii ai celor doi decedati si un nepot de pe frate vitreg de pe mama care este decedat.Am deschis succesiune la notar dar nu s_a finalizat .cu toate ca nepotul a renuntat la mostenire .Fiind la notar acel act era in favoarea tuturor.Daca mergem in instanta poate nepotul sa anuleze accea declaratie de renuntare si sa cedeze partea care i se cuvine din mostenire unuia dintre mostenitori printr_un act notarial??
Declarația de renunțare la mostenire poate fi retractata numai dacă nu s-a împlinit un an de la deces și moștenirea nu a fost acceptată de ceilalți succesibili.
Persoana care a renuntat la mostenire poate sa revoce declaratia de renuntare daca:

- nu a trecut mai mult de un an de la data decesului persoanei despre a carei mostenire este vorba ;
- ceilalti mostenitori nu au aceptat deja expres sau tacit mostenirea.

Cererea de dezbatere a succesiunii facuta de unul din mostenitori are valoarea unei acceptari tacite a mostenirii.

Dar….. daca nu a fost depasit termenul de un an mentionat, poate ca nu ar strica sa discutati cu un avocat si sa ii prezentati situatia mai in detaliu, merita analizat in ce conditii a fost facuta cererea de dezbarere a mostenirii, cine a facut aceasta cererea, ce s-a intamplat la notar, etc.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Dosarul a fost depus in luna 11 2019 si ne_am prezentat ptr.semnare in16ian.2020 ,dar nu s_a finalizat pentru ca unul dintre frati nu a vrut din motive puierile ,drept ptr.care trebuie mers in instanta.Citind undeva ca se poate anula acel act de renuntare la mostenire din partea nepotului ,intreb el poate sa imi cedeze mie partea lui de mostenire ??Ce poate face??
Mama decedata in 2001 si tatal in 2012 si nu s_facut dezbatere pana acum,adica luna11 2019.
Poate inputernici pe o terta persoana sa il reprezinte??
gi-jane2, moderator
Vi s-au expus mai sus condițiile în care renunțarea la mostenire poate fi retractata. In speță, nu sunt îndeplinite.
Prin urmare, cel care a renunțat este străin de succesiune, urmând ca partea sa să se împartă în mod egal între ceilalți moștenitori acceptanti.
Nu mai are ce procura să facă, pentru că nu mai e moștenitor.

Elena1230 a scris:

Dosarul a fost depus in luna 11 2019 si ne_am prezentat ptr.semnare in16ian.2020 ,dar nu s_a finalizat pentru ca unul dintre frati nu a vrut din motive puierile ,drept ptr.care trebuie mers in instanta.Citind undeva ca se poate anula acel act de renuntare la mostenire din partea nepotului ,intreb el poate sa imi cedeze mie partea lui de mostenire ??Ce poate face??
Mama decedata in 2001 si tatal in 2012 si nu s_facut dezbatere pana acum,adica luna11 2019.
Poate inputernici pe o terta persoana sa il reprezinte??

Avand in vedere faptul ca a trecut mai mult de 1 an de la data decesului persoanei ai carei mostenitori sunteti, din pacate, declaratia prin care s-a renuntat la mostenire nu mai poate fi revocata.