Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renunțare moștenire Părinții sunt de decedați, Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renunțare moștenire Părinții sunt de decedați, Am fost trei frați ...

Bună ziua ! Părinții sunt de decedați, Am fost trei frați doi au decedat .Doresc să fac dezbaterea moștenirii la notariat, nepoții sunt deacord însă doresc o sumă de bani,pentru a renunță la partea lor de moștenire. Se poate trece la notariat acest fapt ca să nu renunțe în viitor la declarația de renunțare.
Nu.
Și oricum declarația de renunțare nu mai poate fi retractata, dacă succesiunea a fost deja acceptata de ceilalți moștenitori și dacă s-a împlinit 1 an de la decesul ambilor parinti.
Daca vor bani, nu inseamna ca renunta, ci vor sulte pt cota cuvenita parintilor lor. Deci dezbateti succesiunea si faceti partajul.