Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Contract telefonie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Contract telefonie

Buna ziua,
Cat de legal este sa se finalizeze un contract de telefonie mobila prin discutie telefonica?
Un prieten a fost sunat cu un an in urma de la Vodafone, din pacate a fost de acord cu oferta propusa de Vodafone, i s-a trimis contractul prin posta si este obligat sa se supuna unui contract de 24 de luni. As dori sa va intreb cat de legal este incheierea unui contract de telefonie mobila pri apel telefonic?
Exista vreo cale legala de a renunta la contract inainte de 24 de luni?
Va multumesc
Este perfect legal.
Poate sa renunte cand vrea el, are dreptul sa denunte unilateral cand doreste, dar si furnizorul are drept la despagubiri, sa citeasca cu atentie contractul sau sa intrebe la ei ce pretentii au.
gi-jane2, moderator
Denuntarea unilaterala nu are rost, oricum trebuie sa plateasca pana la expirarea perioadei contractuale, drept despagubire.
exact.. nu mai are mult pana la expirare.