Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot obține acte pe un teren format din aluviunile ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot obține acte pe un teren format din aluviunile aduse de râu?

Fac mențiunea că acest teren l-am ingrădit, l-am transformat în teren arabil și îl folosesc de peste 15 ani având o posesie nestingherită și neviciată de nimeni.
Art. 567

Dobândirea dreptului de proprietate prin accesiune

Prin accesiune, proprietarul unui bun devine proprietarul a tot ce se alipeşte cu bunul ori se încorporează în acesta, dacă legea nu prevede altfel.

Art. 568

Formele accesiunii

Accesiunea este naturală, când unirea sau încorporarea este urmarea unui eveniment natural, ori artificială, când rezultă din fapta proprietarului ori a unei alte persoane.

Art. 569

Aluviunile

Adăugirile de teren la malurile apelor curgătoare revin proprietarului fondului riveran, numai dacă ele se formează treptat.

Art. 570

Terenul lăsat de apele curgătoare

Proprietarul fondului riveran dobândeşte, de asemenea, terenul lăsat de apele curgătoare care s-au retras treptat de la ţărmul respectiv.

dati in judecata primaria

mergeti si sfatuiti-va cu un avocat in prealabil.