Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Mutare bucatarie în living
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Mutare bucatarie în living

Buna ziua, doresc mutarea bucatăriei în sufragerie iar noua camera sa o transform în dormitor. Menționez că atât plita cat și cuptorul sunt electrice,deci nu am nevoie de tevi de gaz noi, am nevoie doar de apa și scurgere. Am nevoie de autorizatii? Cat ar costa aproximativ? Mulțumesc!
Daca nu spargeti/mutati ziduri, geamuri etc. atunci trebuie doar sa va actualizati cartea funciara. Va va trebui o schita facuta de un proiectant si un certificat de urbanism/adeverinta emis de primarie. Luati legatura cu serviciul de urbanism din cadrul primariei sa vedeti exact ce va solicita.
Nu vrem sa spargem sau sa construim pereti noi. Ar fi vorba doar de a trage apa și canalizarea în camera de lângă bucătărie.

Vladislav20 a scris:

Daca nu spargeti/mutati ziduri, geamuri etc. atunci trebuie doar sa va actualizati cartea funciara. Va va trebui o schita facuta de un proiectant si un certificat de urbanism/adeverinta emis de primarie. Luati legatura cu serviciul de urbanism din cadrul primariei sa vedeti exact ce va solicita.

În blocuri are un anume chichirez faptul că bucătăriile sunt toate pe aceeași coloană și au aceleași coloane de aerisire... dacă schimbi bucătăria pe coloana sufrageriilor, mirosurile din bucătăria ta vor ajunge în sufrageria altora nu numai pe coloanele de aerisire, ci și pe geamuri (vara, când sunt deschise).
La fel, fiți convinși că nu va doriți o bucătărie pe coloana dormitoarelor...

Cosma Mariana a scris:

Nu vrem sa spargem sau sa construim pereti noi. Ar fi vorba doar de a trage apa și canalizarea în camera de lângă bucătărie.

Vladislav20 a scris:

Daca nu spargeti/mutati ziduri, geamuri etc. atunci trebuie doar sa va actualizati cartea funciara. Va va trebui o schita facuta de un proiectant si un certificat de urbanism/adeverinta emis de primarie. Luati legatura cu serviciul de urbanism din cadrul primariei sa vedeti exact ce va solicita.