avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Mutare bucatarie în living
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Mutare bucatarie în living

Buna ziua, doresc mutarea bucatăriei în sufragerie iar noua camera sa o transform în dormitor. Menționez că atât plita cat și cuptorul sunt electrice,deci nu am nevoie de tevi de gaz noi, am nevoie doar de apa și scurgere. Am nevoie de autorizatii? Cat ar costa aproximativ? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: LiviuLA , utilizator 16:21, 13 Martie 2024
Daca nu spargeti/mutati ziduri, geamuri etc. atunci trebuie doar sa va actualizati cartea funciara. Va va trebui o schita facuta de un proiectant si un certificat de urbanism/adeverinta emis de primarie. Luati legatura cu serviciul de urbanism din cadrul primariei sa vedeti exact ce va solicita.
Nu vrem sa spargem sau sa construim pereti noi. Ar fi vorba doar de a trage apa și canalizarea în camera de lângă bucătărie.

Vladislav20 a scris:

Daca nu spargeti/mutati ziduri, geamuri etc. atunci trebuie doar sa va actualizati cartea funciara. Va va trebui o schita facuta de un proiectant si un certificat de urbanism/adeverinta emis de primarie. Luati legatura cu serviciul de urbanism din cadrul primariei sa vedeti exact ce va solicita.


În blocuri are un anume chichirez faptul că bucătăriile sunt toate pe aceeași coloană și au aceleași coloane de aerisire... dacă schimbi bucătăria pe coloana sufrageriilor, mirosurile din bucătăria ta vor ajunge în sufrageria altora nu numai pe coloanele de aerisire, ci și pe geamuri (vara, când sunt deschise).
La fel, fiți convinși că nu va doriți o bucătărie pe coloana dormitoarelor...

Cosma Mariana a scris:

Nu vrem sa spargem sau sa construim pereti noi. Ar fi vorba doar de a trage apa și canalizarea în camera de lângă bucătărie.

Vladislav20 a scris:

Daca nu spargeti/mutati ziduri, geamuri etc. atunci trebuie doar sa va actualizati cartea funciara. Va va trebui o schita facuta de un proiectant si un certificat de urbanism/adeverinta emis de primarie. Luati legatura cu serviciul de urbanism din cadrul primariei sa vedeti exact ce va solicita.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Necesitate autorizatie constructie ancavasilache ancavasilache Buna ziua, Imi puteti spune va rog daca pentru o renovare apartament cu schimbarea destinatiei spatiului bucatariei in dormitor si al sufrageriei in living ... (vezi toată discuția)
Modificare apartament Vladimir03 Vladimir03 Buna ziua, Nici nu stiu daca postez bine unde postez...pe scurt problema e urmatoarea: Am un vecin care s-a gandit el sa schimbe destinatia ... (vezi toată discuția)
Hota vecinilor antovali antovali Cum as putea sa scap legal (nu imi plac scandalurile) de mirosul mancarii care vine de la o hota instalata la balcon etaj I (eu stau la etaj II) si din cauza ... (vezi toată discuția)