avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paternitate si pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paternitate si pensie alimentara

Am o fetita de 1 an si 3 luni rezultata dintr-o relatie mai putin serioasa si la nasterea ei tatal,asa cum era de asteptat nu a recunoscut-o!
Intrebarea mea e daca acu ii pot intenta proces de stabilire a paternitatii si a pensiei alimentare si cine plateste cheltuielile de judecata?
Stabilirea pensiei alimentare e o cota parte din veniturile acestuia( nu e casatorit si nu are alti copii)?Daca da,cat la suta?
E posibil sa plateasca pensie alimentara din urma?
Testul de paternitate se efectueaza numai la Buc?Noi suntem din Botosani.

Va multumesc!Sanatate multa
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 13:49, 11 Decembrie 2009
cheltuielile de judecata le suporta reclamantul .
dar daca solicita , reclamantul poate recupera aceste cheltuieli de la parat.

eu raman la parerea mea si anume ca actiunea priv. stabilirea paternitatii in cazul de fata , este de un an de la incetarea convietuirii.
dupa cum vedeti, parerile sunt impartite. B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solicitare paternitate anonim25 anonim25 Exista urmatoarea situatie: o fosta prietena a sotului meu pretinde ca fiica ei este copilul sotului meu. Fetita este in varsta de 6 ani. Ea sustine ca va cere ... (vezi toată discuția)
Pensie de inretinere! ContSters140065 ContSters140065 Buna ziua! Am o mica nelamurire la care caut un raspuns favorabil. Vreau sa va intreb daca se acorda pensie de intretinere unui copil care nu a fost ... (vezi toată discuția)