Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paternitate si pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paternitate si pensie alimentara

Am o fetita de 1 an si 3 luni rezultata dintr-o relatie mai putin serioasa si la nasterea ei tatal,asa cum era de asteptat nu a recunoscut-o!
Intrebarea mea e daca acu ii pot intenta proces de stabilire a paternitatii si a pensiei alimentare si cine plateste cheltuielile de judecata?
Stabilirea pensiei alimentare e o cota parte din veniturile acestuia( nu e casatorit si nu are alti copii)?Daca da,cat la suta?
E posibil sa plateasca pensie alimentara din urma?
Testul de paternitate se efectueaza numai la Buc?Noi suntem din Botosani.

Va multumesc!Sanatate multa
cheltuielile de judecata le suporta reclamantul .
dar daca solicita , reclamantul poate recupera aceste cheltuieli de la parat.

eu raman la parerea mea si anume ca actiunea priv. stabilirea paternitatii in cazul de fata , este de un an de la incetarea convietuirii.
dupa cum vedeti, parerile sunt impartite. B-)